Laddar...
Julauktion
Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Visning:
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras
Lägsta föremålsnummer
529
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
530
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
531
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
532
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
533
Okänd designer, vas, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
534
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
535
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
536
Dahlgren, Jacob, färgserigrafi, empreinte abstraite,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
537
Okänd designer för Karl Ens, figurgrupp, porslin, fjärilar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
538
Okänd designer för Karl Ens, figurin, porslin, Kakadua,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
539
Lockurna, porslin, Sächsiche Porzellanmanufaktur Dresden,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
540
3 delar porslin; 1 par prydnadskannor Royal Dux samt urna Capo di Monte,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
541
Figurin, delvis bemålat porslin, Royal Dux, stående dansös,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
542
Figurgrupp, porslin, Ersnt Bohne & Söhne, Volkstedt, musicerande par,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
543
Skulptur, glas, kakadua,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
546
Parti sedlar och silvermynt, total vikt cirka 330 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
547
Parti mynt och medaljer, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
548
Okänd kosntnär, skulptur, bronserad gips, "Vægter" 1860,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
549
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
550
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
551
Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
552
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
553
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
554
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
555
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
556
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
557
Mattor, 2 st; old beludj, respektive old Pakistan, 95 x 60 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
558
Matta, old Hamadan (?) galleri, 190 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
559
Matta, old/semiantik Turkmen (?), 190 x 110 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
560
Matta, semiantik Ersari (?),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
561
Matta, semiantik Pakistan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
562
Matta, semiantik Beludj med bönenisch,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
563
Matta, semiantik Ersari (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
564
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
565
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
566
Matta, old Hamadan,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
567
Matta, old Hamadan,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
568
Matta, semiantik Afshar (?),
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
569
Skåp, avlutad fur med smidesbeslag, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
570
Snedklaffsekretär, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
571
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
572
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
573
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
574
Konsolbord, bonad ek, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
575
Bokhylla, valnöt, 1930-40-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
576
Brickbord, valnöt med tenninläggningar, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.