Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
625
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
626
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
627
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
628
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
629
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
630
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
631
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
632
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,
633
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
634
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
kedja med hänge, 18 k vitguld, hängen med 1 briljantslipad diamant om 0,25 carat enligt gravyr, total vikt 5,2 gram,
635
kedja med hänge, 18 k vitguld, hängen med 1 briljantslipad diamant om 0,25 carat enligt gravyr, total vikt 5,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 4,5 gram,
636
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 4,5 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,38 carat enligt gravyr, vikt 2,9 gram,
637
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,38 carat enligt gravyr, vikt 2,9 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr
638
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Armband, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter och 6 facettslipade safirer, vikt 7,5 gram
639
Armband, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter och 6 facettslipade safirer, vikt 7,5 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr samt 2 facettslipade safirer, vikt 4,2 gram
640
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr samt 2 facettslipade safirer, vikt 4,2 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 400 SEK
Avslutad
Sjalnål, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 4,3 gram,
641
Sjalnål, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 4,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med 11 sötvattenspärlor, vikt 2,5 gram,
642
Brosch, 18 karat rödguld med 11 sötvattenspärlor, vikt 2,5 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med carréslipad citrin och 4 pärlor, vikt 3,5 gram
643
Brosch, 18 karat rödguld med carréslipad citrin och 4 pärlor, vikt 3,5 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten, vikt 2,4 gram,
644
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten, vikt 2,4 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för W A Bolin, brosch/hänge, silver, vikingastil,
645
Okänd designer för W A Bolin, brosch/hänge, silver, vikingastil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armband samt brosch, silver med slipade mossagater,
646
Armband samt brosch, silver med slipade mossagater,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko,
647
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko,
648
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
649
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
650
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
651
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
652
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
653
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
654
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
655
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
656
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
657
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk signerade Guen à Paris,
658
Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk signerade Guen à Paris,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
659
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
660
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
661
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, vit glasmassa med metallmontage, så kallad skomakarlampa,
662
Taklampa, vit glasmassa med metallmontage, så kallad skomakarlampa,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, vit glasmassa med grönt överfång och metallmontage, så kallad skomakarlampa,
663
Taklampa, vit glasmassa med grönt överfång och metallmontage, så kallad skomakarlampa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt,
664
Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
665
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris250 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor,
666
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
667
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier,
668
Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
669
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
670
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti tekniskt guld, 18 karat, total vikt cirka 51,9 gram,
671
Parti tekniskt guld, 18 karat, total vikt cirka 51,9 gram,
Slutpris15 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,
672
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.