Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
97
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
98
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
99
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
100
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
101
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
102
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
103
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
104
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
105
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
106
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
107
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
108
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Backgammonspel med brickor, valnöt, sekelskiftet 1900,
109
Backgammonspel med brickor, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
110
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
111
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
112
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
113
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
114
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
115
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Robot, plast, Mister Brain, The Tru-Smoke Robot,
116
Robot, plast, Mister Brain, The Tru-Smoke Robot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
117
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
118
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
119
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
120
Okänd spansk (?) konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
121
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
122
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
123
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756,
124
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1766,
125
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1766,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Såsslev, silver, King's Patern, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1848,
126
Såsslev, silver, King's Patern, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1848,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
127
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
128
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
129
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, skuren valnöt, jugend, sekelskiftet 1900,
130
Väggur, skuren valnöt, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
131
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Krucifix, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900,
132
Krucifix, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
133
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
134
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
135
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
136
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
137
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
138
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
139
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
140
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
141
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,
142
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,
Slutpris3 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
143
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre skrivskiva i grönt läder,
144
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre skrivskiva i grönt läder,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.