Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
337
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
338
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
339
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
340
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Glasservisdelar, 19 st, Orrefors Waldersee Brilliant, 10 vin- och 9 seltersglas
341
Glasservisdelar, 19 st, Orrefors Waldersee Brilliant, 10 vin- och 9 seltersglas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, cognacskupor, 8 st,
342
Okänd designer för Orrefors, cognacskupor, 8 st,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
343
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
344
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Tallrikar, 7 st, djupa, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
345
Tallrikar, 7 st, djupa, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Mynt/medaljkassett, plast,
346
Mynt/medaljkassett, plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
347
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 12 st samt underfat 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
348
Kaffekoppar, 12 st samt underfat 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Bricka, sockerskål med lock, gräddkanna samt 3 kuvertaskkoppar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
349
Bricka, sockerskål med lock, gräddkanna samt 3 kuvertaskkoppar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
350
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål/karott respektive bricka, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
351
Skål/karott respektive bricka, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hill, Michael John, akrylmålningar, 3 st, fartyg respektive landskap,
352
Hill, Michael John, akrylmålningar, 3 st, fartyg respektive landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Thornley, William Anslow, oljemålningar, 1 par, marinmålningar,
353
Thornley, William Anslow, oljemålningar, 1 par, marinmålningar,
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Prunus, design 1962,
354
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Prunus, design 1962,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,
355
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
356
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
357
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm,
358
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
359
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
360
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
361
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomkruka med piedestal, flintgods, Bretby, Victoriansk, sekelskiftet 1900,
362
Blomkruka med piedestal, flintgods, Bretby, Victoriansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
363
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
364
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
365
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
366
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
367
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
368
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
369
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
370
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
371
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Afdal, Torbjörn för Stranda Industrier(Bruksbo, Norge 1960-70-tal, fåtölj med fotpall, bonat trä med löstagbar brun läderklädsel, "Hunter"
372
Afdal, Torbjörn för Stranda Industrier(Bruksbo, Norge 1960-70-tal, fåtölj med fotpall, bonat trä med löstagbar brun läderklädsel, "Hunter"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aktieselskabet Nipu, jalusiskåp, teak på svärtade metallben, Super Top, 1950-60-tal,
373
Okänd designer för Aktieselskabet Nipu, jalusiskåp, teak på svärtade metallben, Super Top, 1950-60-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, sekretär, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva,
374
Okänd dansk designer, 1950-tal, sekretär, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kabinettskåp, valnöt, barockstil, Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, 1900-talets 1 hälft,
375
Kabinettskåp, valnöt, barockstil, Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
376
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansen, Kai för Schou Andersen Møbelfabrik, matsalsstolar, 6 st, ljus bok med blå textilklädsel, modellnummer 169,
377
Kristiansen, Kai för Schou Andersen Møbelfabrik, matsalsstolar, 6 st, ljus bok med blå textilklädsel, modellnummer 169,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
378
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
379
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
380
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal,
381
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
382
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
383
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
384
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.