Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, röd glasmassa på fotklack i klarglas, nätmönstrad underfångsdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gefle, blomsteruppsats med galler, celadonglaserat lergods,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Scheurich, 1960-tal, golvvaser 1 par, grönglaserat flintgods, Inka,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff med propp, glas, "Carneval" (Phantasy),
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer i Lauritz Hjorts stil, urnor, 1 par, svartbränd terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Olson, Erik, färglito, TV-familjen, signerad, daterad 1967 samt numrerad 199/310,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, Mytologiskt par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 3 st, "Ärtblom", "Blåögon" samt "Krokus", samtliga signerade,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Februariblommor", signerat,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK