Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
49
Lindman, Axel, olja, skärgårdsvy med fiskebodar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
50
Brunoe, Sören, olja, segelfartyg till havs,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
51
Agnell, Olle, olja, Den svarta lastångaren, Halmstad Hamn,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
52
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr,
53
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur, patinerad brons på sockel i röd och svart marmor, stående smed,
54
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur, patinerad brons på sockel i röd och svart marmor, stående smed,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Theskedar, 5 + 1 silver, gammalsvensk modell, 1800-talets 1 hälft,
55
Theskedar, 5 + 1 silver, gammalsvensk modell, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,
56
Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
57
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
58
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
59
Bauer, Ella, olja, mansporträtt, kopia efter Rembrandt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
60
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
61
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
62
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,
63
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
64
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
65
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
66
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
67
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
68
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,
69
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
70
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
71
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
72
Bennedsen, Jens Christian, olja, småländsk skogsväg,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
73
Lindström, Bengt, färglito, Gustav Vasa, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
74
Lindström, Bengt, färglito, Gustaf Fröding, signerad och numrerad 25/99,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leonette, Dan, olja, höna,
75
Leonette, Dan, olja, höna,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
76
Andersson, Arne, olja, räv i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ahlberg, Olof för Schreuder & Olsson, fat, tenn, jugendstil,
77
Ahlberg, Olof för Schreuder & Olsson, fat, tenn, jugendstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Målerås, fat blå glasmassa, Malakit,
78
Englund, Eva för Målerås, fat blå glasmassa, Malakit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra,
79
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa, Bacchus med följe,
80
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa, Bacchus med följe,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silver, 15 delar, Rosen, total vikt 175 gram,
81
Parti silver, 15 delar, Rosen, total vikt 175 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
82
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
83
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",
84
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,
85
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
86
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
87
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaxstapelställ, smide, 1700-tal,
88
Vaxstapelställ, smide, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
89
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Litofaniskärmhållare till 2 ljus, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
90
Litofaniskärmhållare till 2 ljus, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
91
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
92
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
93
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
94
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
95
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
96
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.