Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Serveringsbricka, valnöt med intarsia och mässingshandtag, 1900-talets 1 hälft,
145
Serveringsbricka, valnöt med intarsia och mässingshandtag, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Jacob E för Holmegaard, glasservis, 59 delar, Astrid
146
Bang, Jacob E för Holmegaard, glasservis, 59 delar, Astrid
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
147
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
148
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordsur, marmor med förgyllda mässingelement, Frankrike, sekelskiftet 1900,
149
Bordsur, marmor med förgyllda mässingelement, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
150
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
151
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
152
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
153
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
154
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
155
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
156
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
157
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
158
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kjærsgaard, Aksel, tillskriven, väggspegel, teak, 1950-60-tal,
159
Kjærsgaard, Aksel, tillskriven, väggspegel, teak, 1950-60-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
160
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Stort parti karaffer med propp, glas och kristall,
161
Stort parti karaffer med propp, glas och kristall,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 99,
162
Ljusstakar 1 par, mässing, Skultuna nr 99,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
163
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
164
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
165
Bordsur, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
166
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aladåb/kakform, koppar, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
167
Aladåb/kakform, koppar, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft,
168
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
169
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
170
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Liljekonvalj,
171
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Liljekonvalj,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne,
172
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, nysilver, segelfartyg, orientaliskt arbete,
173
Skulptur, nysilver, segelfartyg, orientaliskt arbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
174
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
175
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
176
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
177
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Arström, Folke för GAB, cocktailglas, 6 st, nysilver och bakelit,
178
Arström, Folke för GAB, cocktailglas, 6 st, nysilver och bakelit,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
179
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
180
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
181
Hess, Albert, olja, kustparti med segelfartyg,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, 1800-talets 2 hälft,
182
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Löfström, Katarina för Glasverk, Varberg, vas, glas,
183
Löfström, Katarina för Glasverk, Varberg, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
184
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort part mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås,
185
Mycket stort part mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
186
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
187
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
188
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
189
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
190
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
191
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
192
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.