Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
385
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
386
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
387
Bridgebord, bonat trä med rödmönstrad textilklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
388
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
389
Friberg, Roj, färglito, Kryckjor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
390
Caféstolar, 7 st, bonat böjträ med grön konstlädersits,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
391
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
392
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
393
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
394
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
395
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
396
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
397
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
399
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
400
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
402
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
403
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
405
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
406
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
407
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
408
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
409
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
410
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
411
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
412
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
413
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
414
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
415
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
416
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
417
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av romanticerande par,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
418
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
419
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
420
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
421
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade hjortar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
422
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade lejon,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
423
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, teak, rektangulärt på 4 svarvade ben,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
424
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
425
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
426
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
427
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Amour Partout"
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
428
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
429
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
430
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Après la pluie, le beau temps",
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
431
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
432
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök, ur mappen "Les Plaisirs Autour de la Table" 1994,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.