Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
385
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
386
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bridgebord, bonat trä med rödmönstrad textilklädd skiva,
387
Bridgebord, bonat trä med rödmönstrad textilklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
388
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Friberg, Roj, färglito, Kryckjor,
389
Friberg, Roj, färglito, Kryckjor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Caféstolar, 7 st, bonat böjträ med grön konstlädersits,
390
Caféstolar, 7 st, bonat böjträ med grön konstlädersits,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
391
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
392
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
393
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
394
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
395
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
396
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
397
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
399
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
400
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
402
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
403
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
405
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
406
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver,
407
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver,
408
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
409
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
410
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
411
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
412
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
413
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
414
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
415
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
416
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av  romanticerande par,
417
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av romanticerande par,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
418
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
419
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
420
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade hjortar,
421
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade hjortar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade lejon,
422
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade lejon,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, teak, rektangulärt på 4 svarvade ben,
423
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, teak, rektangulärt på 4 svarvade ben,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
424
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
425
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
426
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Amour Partout"
427
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Amour Partout"
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
428
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
429
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Après la pluie, le beau temps",
430
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Après la pluie, le beau temps",
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
431
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök, ur mappen "Les Plaisirs Autour de la Table" 1994,
432
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök, ur mappen "Les Plaisirs Autour de la Table" 1994,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.