Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock,
529
Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
530
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel,
531
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
532
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
533
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
534
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
535
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,
536
Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa,
537
Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend,
538
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
539
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt,
540
Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
542
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
543
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
544
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
545
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji',
546
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
547
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
548
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
549
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
550
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,
551
Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo,
552
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
553
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
554
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
555
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
556
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
557
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas,
558
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
559
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
560
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
561
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
562
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
563
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581,
564
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
565
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
566
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,
567
Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,
568
Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
569
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,
570
Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,
571
Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
572
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
573
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,
574
Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft,
575
Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft,
576
Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.