Pepparkaksformar, 3 st, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Armstol, rokokostil, grön klädsel med broderad dekor av blommor
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, Chippendale, total vikt 110 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, barnstolar, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fogelin, Herman, egen verkstad Göteborg, bägare, 2 st samt skål, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, grålackerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Armstol, mahogny med svart tagelklädsel, Hepplewhitestil, sekelskiftet 1900
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ölglas, 5 st, snapsglas, 6 st samt likörglas, 3 st, Kekkerit design 1970,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Beck, Christian Frederik, olja, Christiansborgs Ridebane, Köpenhamn,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa, betsad ask (?) med canvas (under)klädsel, regencystil, 1900-tal,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Golvur, rödmålat och förgyllt trä, Danmark Louis XVI, 1700-talets slut, urtavla med dekor av rörlig svan, silhuetter mm, signerad H Rasmussen,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Golvur, ek, Chippendalestil, Skottland, George III, sekelskiftet 1900, urtavla i mässing signerad Robert Penman Burntisland,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spegel med konsolskåp, valnöt, oscariansk, 1800-talets slut, skåp med dörr och låda, spegel med profilerat krön,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Karaff med propp, porslin, Lomonosov, Moskva, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti miniatyrvaser, keramik, 12 st,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Laboratorievåg i låda, Gottlieb Kern & Sohn, Albstadt, Ebingen, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Begtorp, Kristian, färglito, Höstmarken, Helgenaes, signerad, daterad 1972 och numrerad 39/92,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Hind & Harrison, kappa, konstpäls, "säl" (Hudson Seal)
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Serveringsbricka, rostfritt stål, Schweppes,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti fasadbokstäver, guldfärgad aluminium, "First Hotel Mårtenson"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skylthållare, smide, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Shoppingväska, metall och konstläder, 1970-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cigarettautomat, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hemmabiosystem; 1 par Martin Logan SL3, 1 Martin Logan Cinema, subwoofer Velodyne DD15BGE, 2 receivers Harman/Kardon AVR 8500 samt DVD Harman Kardon DVD 25
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Hansen, Carlo Knud, olja, fiskare på kaj,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, Månuppgång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Stouby, fåtölj, böjträ med brun läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Nielsen, Palle, träsnitt, "Ind i krigens verden". ur serien "Orfeus og Eurydike" från 1958,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nilsson, Nils Erik, etsning, Hantverksgatan, Halmstad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rönnberg, Göran, akvarell, "Stillhet", signerad,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK