Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Matta, old Afghan,
721
Matta, old Afghan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort parti serietidningar; Kalle Anka, Knasen mm
722
Mycket stort parti serietidningar; Kalle Anka, Knasen mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
723
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
724
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Spatserkäppar, 4 st, trä,
725
Spatserkäppar, 4 st, trä,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj samt bord med glasskiva, bambu och rotting,
726
Fåtölj samt bord med glasskiva, bambu och rotting,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
727
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Språkkurser, 2 st, Rosetta Stone respektive Collins
728
Språkkurser, 2 st, Rosetta Stone respektive Collins
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
EP, signerad, China Crisis, 1981,
729
EP, signerad, China Crisis, 1981,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
730
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
731
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
732
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,
733
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', design 1938,
734
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', design 1938,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, old Kina, dekor i grönt,
735
Matta, old Kina, dekor i grönt,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
736
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk,
737
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
738
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk,
739
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona,
740
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Persisk,
741
Matta, old/semiantik Persisk,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, modell "Empire"
742
Theskedar, 12 st, silver, modell "Empire"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tårtgafflar, 12 st, silver, genombruten rosdekor,
743
Tårtgafflar, 12 st, silver, genombruten rosdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
744
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, "Sophie Smoking" (Sophie Anderton), signerad och daterad 2003 a tergo,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
745
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
746
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
747
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
748
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
749
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
750
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
751
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
752
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, bronserad metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco, 1920-tal,
753
Taklampa, bronserad metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco, 1920-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
754
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
755
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
756
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
757
Bartolozzi, Francesco efter Guercino (egentligen Giovanni Francesco Barbieri), kopparstick, A sacrifice,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
758
Happel, Eberhard Werner, träsnitt, "Der Beylerbey auss Asia zu Pferd und seine Positur im Feldzuge"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
759
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
760
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
761
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
762
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti systemkameror, objektiv mm, bland annat diaprojektor Rollei Autofocus
763
Parti systemkameror, objektiv mm, bland annat diaprojektor Rollei Autofocus
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
764
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 4 st, silver, Finland och Sverige, 1800-tal, bl a 1 med fiolskaft stämplad Olof Lundgren Åbo 1792 och en i gammalsvensk modell stämplad Carl Anton Carlborg, Åbo 1816,
765
Matskedar, 4 st, silver, Finland och Sverige, 1800-tal, bl a 1 med fiolskaft stämplad Olof Lundgren Åbo 1792 och en i gammalsvensk modell stämplad Carl Anton Carlborg, Åbo 1816,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, bonad björk och palisander, art-déco, 1920-tal, runt med tidskriftshyllor,
766
Okänd designer, soffbord, bonad björk och palisander, art-déco, 1920-tal, runt med tidskriftshyllor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
767
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
768
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.