Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
770
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
771
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
775
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
781
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Byrå, fur, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
789
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
795
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
796
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
797
Luftavfuktare TTK 100 S
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
798
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
799
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
800
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
801
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
802
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
803
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
804
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
805
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
806
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
807
Matta, old semiantik Isphahan (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
808
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
809
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
810
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
811
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
812
Parti uniformsknappar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
813
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
814
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
815
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
816
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK