Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
769
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
770
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
771
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
772
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
773
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
774
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
775
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
776
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
777
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko,
778
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko,
779
Matta, Berber Kelim, Marocko,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
780
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
781
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
782
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
783
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Byrå, fur, modern tillverkning,
784
Byrå, fur, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
785
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
786
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
787
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
788
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
789
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
790
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
791
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
792
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
795
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
796
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Luftavfuktare TTK 100 S
797
Luftavfuktare TTK 100 S
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
798
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
799
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
800
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
801
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
802
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
803
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
804
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
805
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
806
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old semiantik Isphahan (?),
807
Matta, old semiantik Isphahan (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari,
808
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
809
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
810
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
811
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti uniformsknappar mm,
812
Parti uniformsknappar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
813
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
814
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
815
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
816
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.