Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, barn i landskap,
481
Lourak, Chiger, olja, barn i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, veranda,
482
Lourak, Chiger, olja, veranda,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, kvinna och barn vid fors,
483
Lourak, Chiger, olja, kvinna och barn vid fors,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, stilleben,
484
Lourak, Chiger, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
485
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
486
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
487
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
488
Halldin, Bror, oljemålningar, 4 st, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter,
489
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
490
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
491
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar Märklin, bland annat lokomotiv F 800,
492
Parti modelljärnvägsdelar Märklin, bland annat lokomotiv F 800,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
493
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Visitkortsalbum med fotografier, 2 st, 1900-talets början,
494
Visitkortsalbum med fotografier, 2 st, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
495
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok, Erik Olson, En sökares vandring, bibliofilutgåva i kassett med 3 st litografier av Erik Olson
496
Bok, Erik Olson, En sökares vandring, bibliofilutgåva i kassett med 3 st litografier av Erik Olson
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar,
497
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
498
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
499
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
500
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, flintgods, Old Royal respektive Gainsborough, 1960-tal,
501
Kaffeservisdelar, flintgods, Old Royal respektive Gainsborough, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet,
502
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, 2 + 1, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
503
Fat, 2 + 1, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skålar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
504
Skålar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
505
Parti porslin, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
506
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
507
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
508
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
509
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
510
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
511
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition,
512
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
513
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
514
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
515
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
516
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, spröjsade vitrindörrar, nederdel med 2 lådor,
517
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, spröjsade vitrindörrar, nederdel med 2 lådor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, pendang till föregående objekt,
518
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, pendang till föregående objekt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, sockel med två lådor, pendang till följande objekt,
519
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, sockel med två lådor, pendang till följande objekt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
520
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
521
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, damsekretär, palisander med intarsia, Swedish Grace,
522
Okänd designer, 1910-20-tal, damsekretär, palisander med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
523
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
524
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,
525
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Willumsen, Bode, egen verkstad, lockask, grönglaserat stengods,
526
Willumsen, Bode, egen verkstad, lockask, grönglaserat stengods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
527
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, svärtat smide, tjur,
528
Okänd designer, skulptur, svärtat smide, tjur,
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.