Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Ström, Carsten, olja, kustmotiv, signerad, 48 x 61 cm
878
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stadsmotiv, signerad Ove, daterad -33, 48 x 63 cm
879
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
880
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Äldre LEGO, 700/4, i originalförpackning
881
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
882
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
3 delar Eva Solo, juicepress, glas och metall, mm
883
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljuslyktor, 1 par, Design house, Stockholm, glas och metall, höjd 23 cm
884
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
885
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, cirka 40 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst, bland annat 13 koppar med 12 underfat samt 13 assietter
886
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 9 st, silver Haga, initial B, total vikt 110 gram
887
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tomtar, 2 st, glaserat lergods, Heissner, 1900-talets 2 hälft, h 29 respektive 30 cm
888
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Ceson Göteborg 1979, h 15 cm, fyllda
889
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, metalltavla, komposition, 95 x 27 cm
890
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flyckt, Manfred, olja, hus i landskap, signerad, 55 x 60 cm
891
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
St John McDonald, Connie, offsettryck, Country Squires 1981, signerad och numrerad 343/1000, mått inklusive ram 64 x 79 cm
892
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skivspelare, Rega, Planar 2
893
Skivspelare, Rega, Planar 2
Slutpris500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
894
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skivspelare, Lenco, L90
895
Skivspelare, Lenco, L90
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hansen, Sören för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, svartlackerat trä, "Canada", modell 2252, 1940-50-tal, bemålning med bruksslitage
896
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti kaffeskedar samt kakgafflar, silver, rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, vikt 320 gram, i originaletui
897
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm,  längd 7-31 cm
898
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Linderholm, Gösta, litografier, 6 st, signerade
899
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeservis, 3 delar, 800/1000 silver med svärtade trähandtag, möjligen Tyskland, 18-1900-tal, régencestil, graverad Bérainornamentik, kaffekanna h 23 cm, total vikt 1595 gram, kaffekannans handtag
900
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Hillfon, Curt, litografier, signerade, 7 st
901
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Biblioteksskåp med vitrindörrar, idegran, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, h 190 cm
902
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
903
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Linderholm, Emilia litografier, 11 st, signerade
904
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
905
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sundberg, Kjell, litografier, signerade, 10 st
906
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sundberg, Kjell, litografier, 19 st, signerade
907
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
908
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
909
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Modelljärnvägsbana, trä och papier-maché, räls sannolikt Märklin, l 180 cm, slitage
910
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 175 x 130 cm
911
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 180 x 125 cm
912
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 150 x 95 cm
913
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik persisk, 85 x 55 cm
914
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik persisk, 200 x 130 cm
915
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Still, Nanny för Raak, tillskriven, taklampa, koppar och glas, 1960-tal, dia 17 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
916
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
917
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, b 90 cm
918
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
919
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti silver, 17-1900-tal, skedar, bägare mm, total vikt 430 gram, några delar med gravyr och slitage
920
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, Polhem, 1900-talets mitt, h 56 cm
921
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
922
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, h 32 cm
923
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
924
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Nilsson, Ann för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Kantarell,", signerade, h 26 cm
925
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK