Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
637
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
638
Herrarmbandsur, Seiko, 7T04, stål, diameter 41 mm, i originaletui
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
639
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
640
Michelin, Lillan, färglitografi, komposition med kvinna, signerad och numrerad 176/290, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
641
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
642
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
643
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
644
De Majo, Federico för Zafferano, Murano, tillskriven, vas, blått glas med luftbubblor och millefiori, höjd 20 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
645
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
646
Golvlampa, smide, 1910-20-tal, 3 ljuspunkter, justerbar höjd, cirka 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
647
Kaminur, förgylld metall, 1900-talets början, medföljer glaskupa, total h 56 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
648
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, flicka med hund, modellnummer 2163, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
649
Lockvas, glas, hinterglasmåleri av rosor mm, h 40 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
650
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa "Samsas rund", röd, djuphäftad klädsel, lösa armlänsskydd, plakettmärkt, l 200 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
651
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
652
Wikkelsø, Illum för N Eilersen, fåtöljer, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella", design 1959, sadelgjord med defekter, viss tobakslukt
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
653
Ljusstakar, 1 par, mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, Grillby nr 92, höjd 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
654
Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff samt 4 glas, "City", slipad dekor, karaff h 17 cm, denna saknar propp
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
655
Olson, Axel, färgetsning, Vindfläkt, variant av blad ur Vit Vila,. ed GKM, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 35 x 53 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
656
Olson, Erik, lito, "Efter oss syndafloden", signerad, numrerad 9/175 och daterad 1970, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
657
Gyldmark, Pierre, olja, Brända Tomten, Stockholm, signerad, 80 x 60 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
658
Landelius, Nils, olja, karolin till häst, signerad, 37 x 47 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
659
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, 38 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
660
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 36 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
661
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
662
Frølich, Lorenz, blyerts och tusch, 1800-talets 2 hälft, sällskapsscen, signerad, synlig pappersstorlek 29,5 x 19,5 cm, gulnad
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
663
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
664
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
665
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
666
Parti kameror samt tillbehör, Canon mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
667
Gitarrförstärkare, Gibson & Moog (Norlin) Lab Series L3, 1979, ej testad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
668
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
669
Okänd designer för Aneta, taklampa, krom och akryl, "Bling Krom", modellnummer 15324, diameter 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
670
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, höjd 81 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
671
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
672
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the immortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
673
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 600 SEK
674
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
675
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
676
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, snapsglas, 8 st, ur serien "Friendship" från 1999, signerade, höjd 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
677
Fat, fajans, 17-1800-tal, dekor av rosor i starkeldsfärger, diameter 24 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
678
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
679
Leon, May K, färglito, Dans på bordet, signerad och numrerad 240/390, synlig pappersstorlek 47 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
680
Norrman, Lars, litografi, Råå hamn, signerad och numrerad 158/260, synlig pappersstorlek 20 x 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
681
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
682
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
683
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
684
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.