Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
589
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
590
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
591
Fischer, Carl, olja, gårdsinteriör med katt, signerad, 63 x 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
592
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
593
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
594
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
595
Okänd konstnär, olja, nordafrikaner, signerad Pepe och daterad 2000, 72 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
596
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
597
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
598
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
599
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
600
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
601
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
602
Okänd designer för Mavis, nattygsbord, 1 par, vitlackerat MDF, "Smögen", h 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
603
Hoflin, Niclas för Ruben Belysning, taklampa, vitlackerad metall, "Bolero", dia 40 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
604
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, golvlampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 159 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
605
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, bordslampa, vitlackerad björk, Zlamp "Gadd", h 49,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
606
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
607
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
608
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
609
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
610
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
611
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
612
Atlason, Hlynur Vagn för IKEA, golvur, röd plast, "Tunö" ur PS-serien 2002, höjd 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
613
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
614
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
615
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
616
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
617
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
618
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
619
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
620
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
621
Harmenszoon van Rijn, Rembrandt, kopia efter, sekelskiftet 1900, "Mannen med guldhjälmen", 70 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
622
Nogari, Giuseppe, kopia efter, 1800-tal, olja, "Flicka med rotfrukter" efter original på Nationalmuseum, 54 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
623
Coughlin, Jack, etsning, "Going on the Whale", signerad och daterad 1977, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
624
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
625
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
626
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
627
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
628
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
629
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
630
Hausenkamp, Göran, blandteknik, kranie/personer, signerad, synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
631
Nattygsbord, vitlackerat trä med vit marmorskiva, 1900-talets början, h 74 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
632
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
633
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
634
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
635
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
636
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-tal, förstärkta
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.