Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Ljusstake, mässing, barock, 1700-tal, h 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jönsson, Barbro, färglito, "Ljuslycka", signerad, daterad -92 och numrerad 156/300, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, blå glasmassa på svart fot, "Chicko" design 1996, signerad, diameter 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, fat, glas, "Tulip", signerad, diameter 32 cm
789
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, skäl, glas, "Tulip", signerad, diameter 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stort parti LEGO, järnvägsspår mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
795
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegellampetter till 1 ljus, 1 par, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosetter, höjd 56  cm
796
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, vikt inklusive druvsax med ståldetaljer 260 gram
797
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
798
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Axelremsväska samt porte-monnaie, monogramcanvas med läderdetaljer, Christian Dior, väska l 25 cm
799
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Axelremsväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Christian Dior, l 38 cm
800
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
801
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti i skymning, signerad Weinheimer (?) och daterad 1939, 65 x 100 cm
802
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
803
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
804
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
805
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
806
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
807
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
808
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
809
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, karaff samt 6 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 12-32 cm
810
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
811
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
812
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
813
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
814
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
815
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti vykort, djur, barn, humor, topografi mm
816
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skål på fot, kristall, "Lily", signerad, h 18 cm
817
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
818
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nattygsbord/byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, h 53 cm
819
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbord med fällskiva, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, total längd 130 cm
820
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, 1900-tal, längd 65 cm
821
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av klassicerande figurer vid fyrfat, höjd 85 cm
822
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, bemålat trä och pastellage, oscariansk, sekelskiftet 1900, höjd 66 cm
823
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
824
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
825
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Federspiel, Kai, olja, åkerväg, signerad, 45 x 64 cm
826
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Örhängen, 1 par, 14 karat röd- och vitguld med vardera 13 åttkantslipade diamanter och 24 dito rubiner, dia 17 mm, total vikt 8 gram
827
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Parti smycken och bijouterier; bland annat armring, förgylld metall med granater och collier, förgylld metall med stenkol (?)
828
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
829
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK