Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

830
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
831
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
832
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
833
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad a tergo, 67 x 67 cm
834
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, sterlingsilver med facettslipade cubic Zirkon samt hänge, förgylld metall med strasstenar och emalj, invändigt med ängel, ring innerdiameter 16 mm
835
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver med emalj och strasstenar, Ryssland, 1900-tal, ovoid form, oidentifierade stämplar, kokoshnik med 925, h 25 mm, någon sten saknas
836
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tårtfat med kupa, glas, Arcoroc, Frankrike 1900-talets 2 hälft,  diameter 33 cm
837
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Palle, träsnitt, figurkomposition, opus 802, signerad och daterad 89, synlig pappersstorlek 18 x 18 cm
838
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
839
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med krus och slev, signerad, 50 x 61 cm
840
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
841
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
842
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, Balestra, l 40 cm, vikt 5,8 gram, framstår oanvänd
843
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Guldfynd, l 18 cm, vikt 4,9 gram, franstår oanvänd
844
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
845
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ditmer, Mette för Mette Ditmer Design, matta, helull, Shape Rug Large, Stone Blue, 200 x 150 cm, oanvänd
846
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
847
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ekornes, Norge, snurrfåtölj med fotpall, grå läderklädsel, "Stressless"
848
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, teak, l 56 cm
849
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
850
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
851
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
852
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
853
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
854
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Börjesson, Ansgarius, olja, Landskap, Hanhals, signerad och daterad 1975, 54 x 73 cm
855
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, hallmöbel med lös spegel, palisander med svart läderdyna, b 135 cm
856
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, mediabänk, valnöt och valnötsrot med svärtade ben, b 91 cm
857
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
858
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordsuppsats majolika, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, h 38 cm, skruv saknas
859
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
860
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
861
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Boxer, ur serien Kennel från 1972, h 7 cm
862
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tårtspade, silver med stålblad, Finland, 1900-talets mitt, modell snäck, otydliga stämplar, l 32 cm
863
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti Iittala, 14 delar varav 10 delar Niva
864
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Guldkroken, Hjo, spargris, keramik, längd 30 cm
865
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, ljus björk med intarsia, Swedish Grace, höjd 121 cm, skada
866
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 30 delar, Ultima Thule, design 1968
867
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Aalborg Akvavit, miniatyrkaraffer med snapsglas, 6 st, glas
868
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, fiskbestick, nysilver, initial C
869
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
870
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti fickur, 29 st, metall, modern tillverkning
871
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
872
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Strand, Helge, olja, "Byskvaller", signerad, 27 x 35 cm
873
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Studio Design Italia, taklampa, glas och metall, "Rondo", l 67 cm
874
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, ljus bok, modell 2100, senare, linneklädda dynor
875
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 105 cm
876
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Orrefors/Fyrklövern, glasservis, 9 vinglas, 10 snapsglas samt karaff, slipad dekor av Ingrid Nilsson föreställande blommor, karaff h 28 cm
877
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK