Söndag 25/8 kl 16.
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad rubin samt sötvattenspärlor, stämplad AL Göteborg 1897,l 4,5 cm, vikt 8 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Herder, Lars, teckning, kvinnoporträtt, signerad, synlig pappersstorlek 20 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Erixson, Sven X:et efter honom, färgserigrafi, "Dansbanan Tumba" utförd 1969 av Ove Lööf efter målning av X:et, numrerad 306/360, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 56 x 66 cm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Tom Dixon, taklampa, kopparfärgad plast, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arnesen, Frank, olja, surrealistisk komposition med båtar, signerad, 92 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dockvagn, metall och svärtat trä, h 71 cm, smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sadel, Stubben
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, motiv från Veliko Tarnovo, Bulgarien, otydligt signerad, daterad -91, synlig pappersstorlek 23 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kunicki, Alexander, olja, motiv från Mallorca, signerad, 40 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, akvarell, "Pir," otydligt signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsen, Erik, olja, teaterscen, signerad, 60 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stumpastake, bok, mässing och smide, 17-1800-tal, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, h 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Novovic, Strahinja "Straja", olja, komposition med duva, osignerad, 50 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, kaffekanna med lock, koppar mm, kannans lock med skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
EU-flagga, 220 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti Lego Duplo
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stegpall, metall och plast, AWAB, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm, senare bemålning, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Papperskorg, konstläder, Carlo, h 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservis, porslin, ca 60 delar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vällingklocka, mässing på ekställning, Smålandsklockan, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK