Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
482
Amano, Kazumi, färglito med carborundum, komposition, signerad och numrerad 21/30, synlig pappersstorlek 91 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
483
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
484
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
485
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
486
Brachmann, Robert, olja, kvinnoporträtt, signerad, 75 x 64 cm, färgsläpp
Slutpris4 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
487
Singer, J, sekelskiftet 1900, porträtt av man i turban, signerad, 68 x 51 cm, skador
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
488
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 95 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
489
Okänd konstnär, akvarell, komposition med spelkort, synlig pappersstorlek 46 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
490
Ege, Mogens, olja, motiv från Bornholm, signerad, 63 x 82 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
491
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
492
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
493
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
494
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
495
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
496
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
497
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
498
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
499
Träsnitt (?), handkolorerat, möjligen ur inkunabel, nattvardsscen, text "Das Heilig Blut Herr Jesu Christ zu Waltdürn im Corvoral ist", pappersstorlek 55 x 40 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
500
Ubåtsklocka, mässing, Kejserliga Tyska Marinen WWI, Franz Happe Kiel
Slutpris11 000 SEK
Värdering12 000 - 13 000 SEK
501
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
502
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
503
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, urtavla signerad Isak Mobeck, Norrköping, h 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
504
Okänd dansk designer, armring, sterlingsilver, vikingastil, otydligt signerad, vikt 80 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
505
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
506
Hillfon, Maria, triptyk, komposition med blommor, signerad och daterad -04, 90 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
507
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
508
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
509
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
510
Luopot, Charles, tillskriven, pastell, stående kvinna, (stämpel?)signerad Ch Loupot, 128 x 89,5 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
511
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
512
Okänd fotograf, fotografier 2 st, porträtt av Chet Baker respektive Lionel Hampton med flera, sistnämnda signerat av Hampton, 29 x 40 respektive 40 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
513
Lockstop, tenn, koniskt med svisselerad dekor, stämplad Johan Frederik Werrenrath Lund 1875, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
514
Damkjær, Helle för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Artist Heart", årets smycke 2006, pansarlänk med karbinlås, bägge stämplade George Jensen, h 2,5 cm, kedja l 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
515
Masolle, Helmer, etsning, nakenbad, signerad, synlig pappersstorlek 17,5 x 22,5 cm, gulnad
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
516
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
517
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
518
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
519
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
520
Korkislagare, trä och smide, 1800-tal, h 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
521
Dambrun, Jean efter Rubens, Sir Peter Paul, "Continence de Scipion", ur serien Galerie du Palais Royal, antagligen senare stålstick, synlig pappersstorlek 16 x 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
522
Kakburk, plåt, Theo Schäller Nürnberg, sekelskiftet 1900, präglad historiscerande dekor, längd 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
523
Matta, old persisk, 130 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
524
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
525
Johansson, Gösta, olja, Utsikt från Notre Dame, signerad, 66 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
526
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
527
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
528
Miniatyrmålning på porslin, sekelskiftet 1900, Kristus, i förgylld mässingsram, a tergo etikett Linder Lucerne, total h 10,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
529
Schantz, Philip von, akvatint, "Pilot" ur serien Hommage à Antoine de Saint-Éxupéry", signerad, daterad 61 samt numrerad 12/28, pappersstorlek 62 x 47 cm, proveniens: gåva från konstnären
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.