Söndag 25/8 kl 16.
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Odlingstält, Silverbox, oöppnat i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Grill, svartlackerad metall, Danroaster, "Professional Pigroaster", l 150 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schackbräde med pjäser, onyx, bräde 34 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kompressor, Toolex, 24 l, 2 hk, 8 bar, i (skadad) originalförpackning, förefaller oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kompressor, Polaris MK 282 M, 2.5 hk, 10 bar
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK