Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
434
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
435
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
436
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
437
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
438
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
439
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Odlingstält, Silverbox, oöppnat i originalförpackning
440
Odlingstält, Silverbox, oöppnat i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
441
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
442
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
443
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
444
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
445
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
446
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
447
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
448
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Grill, svartlackerad metall, Danroaster, "Professional Pigroaster", l 150 cm, bruksslitage
449
Grill, svartlackerad metall, Danroaster, "Professional Pigroaster", l 150 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
450
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
451
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
452
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
453
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
454
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
455
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
456
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
457
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
458
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
459
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
460
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
461
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
462
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
463
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
464
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schackbräde med pjäser, onyx, bräde 34 x 34 cm
465
Schackbräde med pjäser, onyx, bräde 34 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
466
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
467
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
468
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
469
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
470
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kompressor, Toolex, 24 l, 2 hk, 8 bar, i (skadad) originalförpackning, förefaller oanvänd
471
Kompressor, Toolex, 24 l, 2 hk, 8 bar, i (skadad) originalförpackning, förefaller oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
472
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kompressor, Polaris MK 282 M, 2.5 hk, 10 bar
473
Kompressor, Polaris MK 282 M, 2.5 hk, 10 bar
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
474
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
475
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
476
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
477
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
478
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
479
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
480
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
481
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.