Laddar...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Avslutad
Tvärflöjt, Trevor James London, i etui
290
Tvärflöjt, Trevor James London, i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
291
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
292
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
293
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
294
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
295
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Corsini, Barba för Gubi, golvlampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD2", design 1955, stämpelsignerad, h 112 cm
296
Corsini, Barba för Gubi, golvlampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD2", design 1955, stämpelsignerad, h 112 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
297
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
298
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Myntsats, Mynttyper präglade under Karl XIV Johans regeringstid, bland annat 1 i 23 karat rödguld, vikt 4,8 gram
299
Myntsats, Mynttyper präglade under Karl XIV Johans regeringstid, bland annat 1 i 23 karat rödguld, vikt 4,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Tibergaard, Gunnar Nielsen, tillskriven, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med totalt 6 lådor, front med bokhylla, l 139 cm
300
Tibergaard, Gunnar Nielsen, tillskriven, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med totalt 6 lådor, front med bokhylla, l 139 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Bordslampa, skuren alabaster, dekor av kinesisk man, 1900-talets 2 hälft, diameter 19 cm
301
Bordslampa, skuren alabaster, dekor av kinesisk man, 1900-talets 2 hälft, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
302
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gitarr, Sheffield, akustisk, medföljer stämapparat AT-01A
303
Gitarr, Sheffield, akustisk, medföljer stämapparat AT-01A
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hockeyspel, Stiga 1900-talets 2 hälft, längd 89 cm
304
Hockeyspel, Stiga 1900-talets 2 hälft, längd 89 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
305
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Flätad korg, Madeira, diameter 54 cm
306
Flätad korg, Madeira, diameter 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bose Sound Link, längd 31 cm
307
Bose Sound Link, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
308
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, brun och vitlackerad metall, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
309
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, brun och vitlackerad metall, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
310
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
311
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing och teak, Möller Armatur Eskilstuna (MAE), 1900-talets mitt, 1 lampfäste med skärm saknas
312
Golvlampa, mässing och teak, Möller Armatur Eskilstuna (MAE), 1900-talets mitt, 1 lampfäste med skärm saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
313
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
314
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Richoz, Julie för Hay/Design House, mattor 2 st, längd 94 cm
315
Richoz, Julie för Hay/Design House, mattor 2 st, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
316
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
317
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
318
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Minnesdiplom, Baltiska Utställningen Malmö, tilldelat Anna Svensson, Bäckaskog, ed Skånska Lith Akt Bol Malmö, synlig pappersstorlek 58 x 39 cm
319
Minnesdiplom, Baltiska Utställningen Malmö, tilldelat Anna Svensson, Bäckaskog, ed Skånska Lith Akt Bol Malmö, synlig pappersstorlek 58 x 39 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brödlåda, Västra (!) Bageriföreningen Halmstad, 1900-talets mitt, stämplad Plywood Produkter Handen, l 75 cm
320
Brödlåda, Västra (!) Bageriföreningen Halmstad, 1900-talets mitt, stämplad Plywood Produkter Handen, l 75 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
321
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frydensberg, Carl, olja, italiensk stadsbild med kyrka, signerad och daterad 1922, 25 x 36 cm
322
Frydensberg, Carl, olja, italiensk stadsbild med kyrka, signerad och daterad 1922, 25 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sturluson, Haukur Dór, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/150, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
323
Sturluson, Haukur Dór, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/150, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
324
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Pakistan, 190 x 125 cm, visst slitage
325
Matta, semiantik Pakistan, 190 x 125 cm, visst slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre vykort
326
Parti äldre vykort
SlutprisInga bud
Värdering400 - 50 SEK
Avslutad
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
327
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
328
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
329
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Humidor, bok och wengé (?), möjligen Donatus, invändigt med fuktgivare, -mätare och cigarrsnoppare, denna stämplad Donatus, l 25 cm
330
Humidor, bok och wengé (?), möjligen Donatus, invändigt med fuktgivare, -mätare och cigarrsnoppare, denna stämplad Donatus, l 25 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
331
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gervasio, Bernardo, efter, skulptur, förgylld gips på träsockel, "Påskliljan", h inklusive sockel 26 cm
332
Gervasio, Bernardo, efter, skulptur, förgylld gips på träsockel, "Påskliljan", h inklusive sockel 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
333
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
334
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 276/310, synlig pappersstorlek 50 x 64 cm
335
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 276/310, synlig pappersstorlek 50 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Etui till 3 cigarrer samt cigarrsnoppare, brunt läder, Mullberry, l 18 respektive 6,5 cm
336
Etui till 3 cigarrer samt cigarrsnoppare, brunt läder, Mullberry, l 18 respektive 6,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Victorinox Maverick, modell 24136, normalt bruksslitage, ej testad
337
Herrarmbandsur, stål, Victorinox Maverick, modell 24136, normalt bruksslitage, ej testad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.