Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
194
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
195
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
196
Berlocker, 4 st, 18 (?) karat rödguld och emalj, Odd Fellows, 18-1900-tal, h 15 - 25 mm, 1 med bristning, 2 med emaljskador, total vikt 5,9 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
197
Ordenstecken, förgylld metall och emalj, halstecken för Den Kungliga Neapolitanska Sankt Georgsorden, 5 x 5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
198
Ordenstecken, 3 st, medaljmm från engeska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
199
Garner, Edith Mary, akvarell, Piccadilly Circus, London, signerad, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
200
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 10997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
201
Ljudmodul, Solton MS 40, med pedalbord, Solton FS 13
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
202
Picasso, Pablo, offsetlitografi, "Colombe de la Paix", ed Éditions Combat de la Paix, Paris 1961 med deras blindstämpel, tryckt signatur och datering, synlig pappersstorlek 48 x 60 cm, smärre fläckar
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
203
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
204
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
205
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
206
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
207
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
208
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
209
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av pioner, fåglar, fjärilar mm mot celadonfond, oidentifierade signaturer, dia 25 respektive 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
210
Leksak, Matchbox, Service station MG-1, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
211
Brierly, Oswald Walters, kopparstick, handkolorerat, "Meeting of the French and English Fleets off Baro Sound, Gulf of Finland – June 13, 1854", ur "The English and French fleets in the Baltic, 1854",
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
212
Lomax, John Arthur, efter, färglitografi, "The reconciliation" 1898, yttermått inklusive rikt dekorerad ram i fornnordisk stil 74 x 93 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
213
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
214
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 1 000 SEK
215
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
216
van Meurs, Jacob, karta, kopparstucken, Guinea 1668, ed Olferts Drapper, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm, gulnad, möjligen senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
217
Ahlgrensson, Fritz, akvarell, flanerande par, signerad och daterad 1891, 23 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
218
Andersson, Karl, egen verkstad, bordslampa, silver och svärtat trä, Swedish Grace, kulhamrad dekor, stämplad Stockholm 1922, h inklusive skärmhållare 51 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
219
Fertilitetsdocka, skuret och svärtat trä, Ashanti, Ghana, 1900-tal, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
220
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
221
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
222
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
223
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
224
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
225
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
226
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
227
Ljusstake, mässing, barock, 1700-tal, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
228
Knight, Charles efter Russel, John, etsning, handkolorerad, "The favourite rabbit" 1792, synlig pappersstorlek 25 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
229
Okänd konstnär efter Claude Monet, olja, Bron i Argenteuil, 43 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
230
Okänd konstnär, olja, pojkar vid gärdesgård, signerad Hedman och daterad 39, 75 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
231
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
232
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
233
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
234
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
235
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
236
Okänd designer, skål, teak, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
237
Okänd konstnär, olja, kustparti i skymning, signerad Weinheimer (?) och daterad 1939, 65 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
238
Skivspelare, Dual, 1209, 1900-talets 2:a hälft, lock med tejprester
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
239
Silva, Wilson (?), akryl, brasilianskt kustparti, otydligt signerad, 25 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
240
Stort parti LEGO, järnvägsspår mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
241
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.