Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av av Kungliga Nordstjärneorden, stämplad C F Carlman Stockholm1963, vikt exklusive band cirka 15 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kåsa, silver, barock, 1600-tal, stiliserad akantusgravyr, genombruten hänkel, tumgrepp med Medusahuvud, l 15,5 cm, vikt 129 gram
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Jacobsen, Cort, olja, begravningståg, signerad och daterad 1947, 32 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Cort, olja, flanerande nunnor, signerad, 23 x 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vaser, 2 st, grön glasmassa, höjd 29 - 33 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster" samt Cyrén Gunnar, för Orrefors, vas, "Sofiero", höjd 10 - 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering40 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, antagligen Tyskland, 1800-tal, h 18 cm, något skeva
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti bijouterier, fickur mm, delvis silver
Slutpris4 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 1 par, glas, 1900-talets 1 hälft, total h 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, längd 40 cm, gavel med skada
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taklampa, bronserad metall med 5 alabasterskärmar och glashängen, art-déco, 1920-tal, höjd 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Religiös textil, brodyr på sammet, koptisk (?), daterad 1878, höjd 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, olja, "La Corniche Marseille", signerad Max och daterad 10/3 1921, 50 x 54 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, 325 x 240 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, dekor av orange fält, signerad samt etikettmärkt, diameter 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK