Laddar...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lägsta föremålsnummer
1
Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulpturer/brevpressar, 7 st, nysilver, djur, stämpelsignerade, h 4,5 - 10,5 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2
Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h inklusive sockel 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
3
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad "P" (1946), h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5
Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, krom, modell 8012, etikettmärkt, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
7
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
8
Ohlson, Alfred, skulptur, patinerad brons på träsockel, sjökapten vid rodret, signerad och daterad 1910, h inklusive sockel 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
9
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 47 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
10
Coignard, James, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 34/45, pappersstorlek 45 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
11
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
12
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
13
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
14
Miró, Juan, färglito, "L'Aïeule des 10,000 Âges" 1976, signerad och numrerad HC, pappersstorlek 57 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
15
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
16
Agnell, Olle, olja, "Gård Fyn", signerad, 52 x 72 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
17
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
18
Sundberg, Christine, olja, stilleben, signerad, daterad 1880, 60 x 48 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
19
Kaminur, brokig marmor med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets början, höjd 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
20
Vinkylare, koppar med hänklar i mässing, på kulfötter, höjd 42 cm, ursprungligen möjligen brännvinskantin
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
21
Wedel, Nils, akvatint, "Hatten", 1939, signerad, synlig pappersstorlek 34 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
22
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
23
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Norrköping 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
24
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
25
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
26
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
27
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, sammansättbara, h 7 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
28
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
29
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
30
Ljusstakar, 1 par, kromad metall och glas, så kallade, Hurricanes, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
31
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
32
Pokalglas/remmare, gultonad glasmassa, emaljerad dekor av man vid vintunna, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
33
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
34
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
35
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
36
Simonsen, Simon, tillskriven, olja, motiv med katter, signerad S Simonsen, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
37
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
38
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
39
Reciever, Yamaha RX V771, Blueray-spelare, Pioneer samt högtalare Dynavoice, 1 par dessa höjd xx cm, medföljer kablar, fjärrkontroller
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
40
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; ca 50 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
41
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
42
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möller, Skottorps Slott
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
43
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
44
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
45
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
46
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
47
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
48
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
49
Durand, Nicole, skulptur, högglanspolerad brons på glassockel, stående, kvinnlig gestalt, signerad, h 49 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.