Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulpturer/brevpressar, 7 st, nysilver, djur, stämpelsignerade, h 4,5 - 10,5 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h inklusive sockel 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad "P" (1946), h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, krom, modell 8012, etikettmärkt, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 47 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Gård Fyn", signerad, 52 x 72 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sundberg, Christine, olja, stilleben, signerad, daterad 1880, 60 x 48 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaminur, brokig marmor med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets början, höjd 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vinkylare, koppar med hänklar i mässing, på kulfötter, höjd 42 cm, ursprungligen möjligen brännvinskantin
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Norrköping 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, sammansättbara, h 7 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, kromad metall och glas, så kallade, Hurricanes, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reciever, Yamaha RX V771, Blueray-spelare, Pioneer samt högtalare Dynavoice, 1 par dessa höjd xx cm, medföljer kablar, fjärrkontroller
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; ca 50 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Durand, Nicole, skulptur, högglanspolerad brons på glassockel, stående, kvinnlig gestalt, signerad, h 49 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 000 SEK