Söndag 25/8 kl 16.
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Malmström, Hedvig, olja, landskap, signerad, 38 x 52 cm, smärre färgsläpp
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Centervall, Lennart för Hemi, bordslampa, brunlackerad metall med vit glaskupa, "Klot 2", etikettsignerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, plysch och metall, apa med cymbaler, Carl Max, 1900-talets mitt, h 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brandy-pan, silver med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, bukig på tre ben, otydliga stämplar Köpenhamn 1843, l 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, bricka, gräddkanna mm, total vikt 395 gram, någon skada, ägargravyrer
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med färgade stenar, i form av vinranka med druvklase, utländska stämplar, 4 x 4 cm, total vikt 9,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 59 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, silkebehandlad bomull, old Ghom(?), trädgårdsmotiv, 155 x 105 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, ring, sterlingsilver, stämplad Helsingfors 1997, innerdiameter 17 mm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Rörradio, Sonofon Princess, längd 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Nain?, dekor av blommor, 200 x 125 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad provtryck, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, stadsbild, signerad Nygren, 41 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Verde, Vincent, olja, "Den hidtil ukendte", signerad, a tergo dedikation, 40 x 23 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, h 7 respektive 8 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson Ove, olja på pannå, "Dansen går", signerad och daterad -86, 60 x 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Duk, broderat siden, jugend, 1900-talets början, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 500 SEK
Stort parti elektronik, transceivers mm, ej genomgånget
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med färgade stenar, utländska stämplar, l 32 mm, total vikt 8,5 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Minnesmedalj, förgylld brons, Industriutställningen i Stockholm 1897, dekor av konung Oskars II porträtt, gravör Lea Ahlborn, dia 25 mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vägglampor, 4 st, mässing, Marocko, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK