Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
241
Diverse silver, total vikt 130 gr
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
242
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
243
Hennix, Margaretha för Pukeberg, karaff/vas, glas, dekor i svart underfång, etikettmärkt, höjd 42 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
244
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, glas, "Zvizz", dekor av horisontella, gröna, linjer, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
245
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
246
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
247
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
248
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
249
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
250
Thorén, Esaias, olja, komposition med snäckor, signerad och a tergo daterad 54, 28 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
251
Kandelabrar till tre ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början, h 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
252
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av skidåkare, signerad, 30 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
253
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
254
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
255
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
256
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
257
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
258
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
259
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
260
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
261
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
262
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
263
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, "Vinterlandskap", signerad och daterad -86, 46 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
264
Schlyter, Ulf, 'Ulven', pastell, katt, signerad, signerad och daterad -82, synlig pappersstorlek 29 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
265
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
266
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 6 st, dekor av djur, höjd 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
267
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, förbudsskylt med djur, signerad, signerad och daterad -92, diameter 97 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
268
Ljuslykta, glas och metall, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
269
Rågfelt Strandberg, Kersti, collografi, "På fall", signerad och numrerad 3/10, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
270
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
271
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
272
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
273
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
274
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
275
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
276
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
277
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
278
Hansen, Sigvard, olja, vinterlandskap med å, daterad 1913, 52 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
279
Okänd konstnär, olja, Sankt Nicolai Kirke i Köge, 31 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
280
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
281
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Blomsterfönstret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
282
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Mammas och småflickornas rum", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
283
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
284
Termos, litograferad plåt med glasinsats, "The Top Brand Vacuum Bottle", sekelskiftet 1900, h 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
285
Utrillo, Maurice, efter honom, litografi (?), Montmartre, synlig bildyta 37 x 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
286
Wang, Aage (pseudonym för Mark Osman Curtis), olja, "Fisketorvet" (Gammelstrand), signerad, 34 x 48 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
287
Christensen, Niels, olja, motiv med kor, signerad, 33 x 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
288
Kruuse, Hans, olja, motiv från Dyrehaven, signerad, 43 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.