Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
1
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering46 000 - 50 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
2
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
3
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm
4
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
5
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
6
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Goldsmith, Lynn, fotografi, Bob Dylan, signerat och numrerat 9/20, synlig bildyta  55 x 41 cm
7
Goldsmith, Lynn, fotografi, Bob Dylan, signerat och numrerat 9/20, synlig bildyta 55 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm
8
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
9
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Stefanko, Frank, fotografi, Patti Smith, signerat och numrerat 6/25, synlig bildyta 55 x 45 cm
10
Stefanko, Frank, fotografi, Patti Smith, signerat och numrerat 6/25, synlig bildyta 55 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
11
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
12
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
13
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269
14
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
15
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
16
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Vasarely, Victor, färgserigrafi, "Enigmes" (1974), signerad och numrerad 67/250, synlig pappersstorlek 72 x 70 cm
17
Vasarely, Victor, färgserigrafi, "Enigmes" (1974), signerad och numrerad 67/250, synlig pappersstorlek 72 x 70 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm
18
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
19
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
20
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
21
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter
22
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
23
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
24
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm
25
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 6 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-04, 69 x 85 cm
26
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 6 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-04, 69 x 85 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
27
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
28
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
29
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, barscen, signerad och numrerad 37/500, synlig pappersstorlek 58 x 72 cm
30
Adamsson, Bo Åke, färglito, barscen, signerad och numrerad 37/500, synlig pappersstorlek 58 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
31
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
32
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
33
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
34
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
35
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
36
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
37
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
38
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
39
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
40
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fryklund, Sven-Erik för Hagafors stolfabrik, karmstol, "Haga",
41
Fryklund, Sven-Erik för Hagafors stolfabrik, karmstol, "Haga",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
42
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst
43
Hatz, Felix, olja, 'Dynamitkuren' - Söndrumsmotiv, signerad och daterad 46, 60 x 72 cm, proveniens: Egon Östlund, a tergo utställningsetiketter Riksförbundet för Bildande Konst
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
44
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
45
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
46
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
47
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
48
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.