Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm
289
Scheinfuss, Johann Abraham, akvarell, motiv med sjö, signerad samt stämplad med kvarlåtenskapsstämpel, synlig pappersstorlek 28 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
290
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
291
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm
292
Fristrup, Nilaus, olja, landskap, signerad och daterad 1882, 38 x 61 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
294
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
295
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, delvis frostat glas, "Usva", signerad och daterad -56, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
296
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, slipat glas, "Sulka/fjäder", höjd 20 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
297
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
298
Okänd designer, vas, lithyalinglas, jugend omkring 1900, dekor av dansande nakna kvinnor i lövverk, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick",   höjd 15 cm
299
Åselius Lidbäck, Cattis för Gullaskruf glasbruk, skål, koboltblå glasmassa, "Mitt i prick", höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
300
Okänd designer för Villeroy & Boch, matservisdelar, porslin, "Wild rose", 14 delar
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
301
Vitvinsglas, 12 st, glas. cuppor i färgad glasmassa, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
302
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
304
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti drinktillbehör i etui
305
Parti drinktillbehör i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
306
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
307
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
308
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
309
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
310
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
311
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
312
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
313
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
314
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
315
Karaffer med propp, 1 par, glas, möjligen Baccarat, dekor i slipat grönt överfång, höjd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
316
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
317
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
318
Trombon (dragbasun), mässing, Lignatone, munstycke saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
319
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
320
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, karott samt skål, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
324
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
325
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
326
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
327
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
329
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
330
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
331
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
332
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
333
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
334
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900, höjd 65 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
335
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
336
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.