Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
193
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
194
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
195
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, dansande par, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
196
Dahl, Peter, färglito, dansande par, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
197
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, Dans, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 40 x 57 cm
198
Dahl, Peter, färglito, Dans, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 40 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Léon, May K, blandteknik/coupure, kvinna med vinglas, signerad och daterad -03, mått inklusive ram 29,5 x 24,5 cm
199
Léon, May K, blandteknik/coupure, kvinna med vinglas, signerad och daterad -03, mått inklusive ram 29,5 x 24,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
200
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
201
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hjälm, M1, USA, WWII
202
Hjälm, M1, USA, WWII
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
203
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
204
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tidningar, urklipp, USA, WWII
205
Tidningar, urklipp, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
206
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
207
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
208
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
209
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
210
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
211
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
212
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
213
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
214
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
215
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm
216
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
217
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
218
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
219
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
220
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
221
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
222
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
223
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
224
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
225
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
226
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
227
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
228
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
229
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm
230
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
231
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
232
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
233
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
234
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
235
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
236
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
237
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
238
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
239
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
SlutprisInga bud
Värdering40 - 500 SEK
Avslutad
Damarmbandsur Gucci 3000L
240
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.