261 Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,

39095a_med.jpeg
  • 39095a_sm.jpeg
  • 39095b_sm.jpeg
  • 39095c_sm.jpeg
  • 39095d_sm.jpeg
  • 39095e_sm.jpeg
  • 39095f_sm.jpeg
  • 39095g_sm.jpeg

fästet i ben, balja i försilvrad metall med graverat kungligt vapen, total l 48 cm, proveniens: gåva till ambassadör Jens Malling, därefter i arv

    Värdering2 200 - 2 400 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)50 SEK