Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
21
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
32
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
33
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
36
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
38
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
39
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
47
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
54
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
70
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
76
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
80
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, design 1972, l 36 cm, sladd saknas
86
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, design 1972, l 36 cm, sladd saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
91
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
101
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
102
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
107
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
108
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hörlurar, trådlösa, Bose, Quiet Comfort 35, i originalförpackning
125
Hörlurar, trådlösa, Bose, Quiet Comfort 35, i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kikare, Nikon, Prostaff 5, i originalförpackning
126
Kikare, Nikon, Prostaff 5, i originalförpackning
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
127
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
141
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
143
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
145
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
155
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
156
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
157
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
172
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
174
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
175
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
178
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
180
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti pins mm, USA, WWII
181
Parti pins mm, USA, WWII
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
182
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
183
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
184
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
185
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
186
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
187
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
189
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
191
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
192
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
201
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hjälm, M1, USA, WWII
202
Hjälm, M1, USA, WWII
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
203
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tidningar, urklipp, USA, WWII
205
Tidningar, urklipp, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
206
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
207
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
208
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.