Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
627
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
628
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
629
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
630
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
631
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
632
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
633
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
634
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
635
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
636
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
637
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
638
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
639
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
640
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
641
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
642
Tegnér, Hedvig, akvarell, interiör med musicerande kvinna, signerad och daterad 1906, synlig pappersstorlek 54 x 43 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
643
Matta, old Bidjar galleri, 250 x 75 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
644
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
645
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
646
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
647
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
648
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
649
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
650
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
651
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
652
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
653
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
654
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad, 29 x 36 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
655
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
656
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
657
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
658
Notini, Gunnar, akvarell, vårdkase, signerad och daterad -50, synlig pappersstorlek 22 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
659
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
660
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
661
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
662
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
663
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
664
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
665
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
666
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
667
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
668
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
669
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
670
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
671
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
672
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
673
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Londres", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
674
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Paris", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.