Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
530
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
531
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
532
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
533
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
534
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
535
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
536
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
537
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
538
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
539
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
540
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
541
Parti vodkabägare, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 320 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
542
Parti skedar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 120 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
543
Saltkar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 160 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
544
Parti diverse; knappar, fickur silver mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
545
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
546
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
547
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
548
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
549
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
550
Stort parti grafik: litografier, posters mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
551
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
552
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
553
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
554
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
555
Parti silver, delvis sterling, total silvervikt cirka 260 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
556
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
557
Stort parti bägare, silver, Ryssland, mestadels 1800-tal, total vikt 780 gram
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
558
Stort parti skedar mm bestick, silver, Ryssland, mestadels 1800-tal, total vikt 1370 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
559
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
560
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
561
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
562
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
563
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
564
Stålhane, Carl Harry, skålfat, signerad, diameter 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
565
Ytterfoder, 2 st, flintgods, sekelskiftet 1900, Rörstrand respektive Gustavsberg, diameter 22 cm, någon spricka
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
566
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
567
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
568
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
569
Larson, Lisa för Gustavsberg, fiskservisdelar, stengods, "Stim", design 1958, fiskfat, sillfat, skål samt 6 fisktallrikar, l 18 - 33 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
570
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
571
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, l 228 cm, 2 sömmar upplupna, lagad och renoverad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
573
Ring, 19 karat vitguld med 10 facettslipade diamanter och 1 facettslipad safir, otydliga stämplar, innerdiameter cirka 16 mm, vikt 2,6 gram, skena något ojämn
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
574
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
575
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
576
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
577
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fot, h 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
578
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.