Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
434
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
435
Okänd designer, antagligen för Glössner & Co, soffbord med glasskiva och belysning, diameter 80 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
436
Olson, Axel, litografi, kubistisk komposition med personer på strand, signerad och numrerad 230/260, synlig pappersstorlek 23 x 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
437
Olson, Axel, litografi, " Hummertinor i Cassis", signerad och numrerad 19/260, synlig pappersstorlek 50 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
438
Olson, Axel, litografi, motiv från Grötviks hamn, signerad och numrerad 239/260, synlig pappersstorlek 36 x 56 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
439
Okänd designer för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, stämplad, innermått cirka 7 x 6 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
440
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
441
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
442
Sked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oidentifierad mästare, stämplad Moskva 1883, l 17,5, vikt 60 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
443
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
444
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
445
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
446
Brosch, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, i form av fartygsratt, ostämplad men testar på 14 karat, dia 27 mm, vikt 4,6 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
447
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
448
Brusewitz, Gunnar, akvarell, ejdrar i skärgård, signerad Mickelsön och daterad 21/5 1979, synlig pappersstorlek 23 x 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
449
Prydnadsbord, 1 par, brokig marmorskiva och mässingsdetaljer, diameter 34 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
450
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord, soffa samt två fåtöljer, furu/redwood med lösa dynor, plakettmärkta, bord l 140 cm, bruksslitage
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
451
Stackelberg, Elsa för fri form, serveringsvagn, furu/redwood, l 100 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
452
Stackelberg, Elsa för fri form, fotpall (?) samt pall, furu/redwood, lös dyna, l 70 respektive 55 cm, bruksslitage
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
453
Stackelberg, Elsa för fri form, vil/solstol, furu/redwood, lösa dynor, bruksslitage, 1 spjäla defekt
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
454
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
455
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
456
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
457
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
458
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
459
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
460
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
461
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
462
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
463
Matta, semiantik Kina, 240 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
464
Okänd designer för GAB, moccaservis 3 delar, silver och ebenholz, Swedish Grace, moccakanna, gräddkanna samt sockerskål, stämplade Stockholm1949, kanna h 16 cm, vikt 770 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
465
Piedestal, grålackerat trä, 1900-talets början, höjd 95 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
466
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
467
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
468
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
469
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
470
Muus, Jane, träsnitt, "Torvet i Almuenca", signerad eget tryk, synlig pappersstorlek 29 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
471
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
472
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
473
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
474
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
475
Smart-tv, Samsung, 40", LCD, fjärrkontroll medföljer, fungerar vid test
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
476
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
477
Lübbers, Holger, olja, segelbåt med Unionsflagg, signerad, 27 x 34 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
478
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
479
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
480
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
481
Weinberg, Gull för Rörstrand, vas, stengods, relief i blå underglasyrdekor, signerad, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.