Laddar...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Avslutad
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
579
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
580
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
581
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm
582
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
583
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta, champagneglas, 8 st, "Modell no 75" omkring 1930, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 17 cm, någon smärre nagg
584
Okänd designer för Kosta, champagneglas, 8 st, "Modell no 75" omkring 1930, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 17 cm, någon smärre nagg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, lövverk, signerad, 42 x 21 cm
585
Qvarsebo, Mikael, olja, lövverk, signerad, 42 x 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nordby, Jes, grafik på duk, "Parlöb", a tergo signerad och numrerad 8/20, 24 x 20 cm
586
Nordby, Jes, grafik på duk, "Parlöb", a tergo signerad och numrerad 8/20, 24 x 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wennerwald, Emil, olja, kustparti, signerad och daterad 1920, 26 x 40 cm
587
Wennerwald, Emil, olja, kustparti, signerad och daterad 1920, 26 x 40 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, etikettsignerad, h 32 cm
588
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, etikettsignerad, h 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom, färglito (10 färgers), "Sinbad le Marin" (Sindbad Sjöfararen) efter original från 1966, tryckt signatur, pappersstorlek 75 x 54 cm
589
Dalí, Salvador, efter honom, färglito (10 färgers), "Sinbad le Marin" (Sindbad Sjöfararen) efter original från 1966, tryckt signatur, pappersstorlek 75 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
590
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
591
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
592
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
593
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
594
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
595
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm
596
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, ur serien Unik från 1961, signerad, 22,5 x 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, svarvad onyx, l 42 cm, lås medföljer ej
597
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, svarvad onyx, l 42 cm, lås medföljer ej
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti 18 karat rödguld, 2 ringar samt 2 hängen, delvis med stenar eller pärla, total vikt 5,3 gram
598
Parti 18 karat rödguld, 2 ringar samt 2 hängen, delvis med stenar eller pärla, total vikt 5,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
599
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, delvis lackerad metall, h 37 cm
600
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, delvis lackerad metall, h 37 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
601
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?),  etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
602
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
603
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
604
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
605
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
606
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
607
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
608
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
609
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
610
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
611
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
612
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 19 mm, vikt 3,6 gram
613
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 19 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
614
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
615
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Hermansson, Olof George, "Keramik-Olle", egen verkstad Gränna, väggrelief, delvis glaserat lergods, tuppfäktning, signerad, höjd 32 cm
616
Hermansson, Olof George, "Keramik-Olle", egen verkstad Gränna, väggrelief, delvis glaserat lergods, tuppfäktning, signerad, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
617
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmér, Anders, färglitografi, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 49/99, synlig pappersstorlek 97 x 78 cm
618
Palmér, Anders, färglitografi, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 49/99, synlig pappersstorlek 97 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåks, Olle, färglitografi, komposition, signerad, numrerad EA och daterad -92, synlig pappersstorlek 72 x 60 cm
619
Kåks, Olle, färglitografi, komposition, signerad, numrerad EA och daterad -92, synlig pappersstorlek 72 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 63/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
620
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 63/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 61/75,  pappersstorlek 39 x 39 cm
621
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 61/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
622
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med kompass, signerad och numrerad 62/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
623
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med kompass, signerad och numrerad 62/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
624
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
625
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Boman, Ilona Klara, olja, "Träd vid havet", signerad och a tergo daterad -62, 24 x 24 cm, poveniens: Gummesons Konsthandels utställning 1966, katalognummer 306, a tergo etikett
626
Boman, Ilona Klara, olja, "Träd vid havet", signerad och a tergo daterad -62, 24 x 24 cm, poveniens: Gummesons Konsthandels utställning 1966, katalognummer 306, a tergo etikett
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.