Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Okänd designer för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, stämplad, innermått cirka 7 x 6 cm
675
Okänd designer för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, stämplad, innermått cirka 7 x 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
676
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
 Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
677
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
679
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
680
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
681
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
682
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Fiol i låda, P Westergaard, Odense, 1931, medföljer stråkar
683
Fiol i låda, P Westergaard, Odense, 1931, medföljer stråkar
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fiol i låda, medföljer stråke mm
684
Fiol i låda, medföljer stråke mm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, höjd 100 cm
685
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, höjd 100 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
686
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
687
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
688
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
689
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
690
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
691
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Elektrisk braskamin, EWT optiflame SNE20, 1800-2000 W, höjd 73 cm, fungerar vid test
692
Elektrisk braskamin, EWT optiflame SNE20, 1800-2000 W, höjd 73 cm, fungerar vid test
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
693
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
694
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566,  dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
695
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566, dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, olja med collage, komposition med sittande man, signerad, 55 x 24 cm
696
Hardaga, Tarik, olja med collage, komposition med sittande man, signerad, 55 x 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
697
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hansen, Hans, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, 3-delat, stämplat, innermått cirka 13 x 13 cm
699
Hansen, Hans, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, 3-delat, stämplat, innermått cirka 13 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina New Art, i originaletui, ägargravyr
700
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina New Art, i originaletui, ägargravyr
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
701
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barskåp, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship's Furniture, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 82 cm
702
Barskåp, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship's Furniture, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 82 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
703
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
704
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
705
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
706
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Haas, Georg efter Lorentzen, Christian August, kopparstick, handkolorerat, 17-1800-tal, Magnus Stembock kapitulerar till Frederik IV i Tönningen 1713, 35 x 46 cm, något gulnat
707
Haas, Georg efter Lorentzen, Christian August, kopparstick, handkolorerat, 17-1800-tal, Magnus Stembock kapitulerar till Frederik IV i Tönningen 1713, 35 x 46 cm, något gulnat
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti fotogenlampdelar
708
Parti fotogenlampdelar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
709
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
711
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
712
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
713
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bemålat fotografi, USA, 1920, original stuckram med välvt glas, 47 x 27 cm
714
Bemålat fotografi, USA, 1920, original stuckram med välvt glas, 47 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, så kallad eldbrons, "Betlehem Steel", signerad, h 7 cm, kedja l 70 cm, i etui från Magasin du Nord, Köpenhamn
715
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, så kallad eldbrons, "Betlehem Steel", signerad, h 7 cm, kedja l 70 cm, i etui från Magasin du Nord, Köpenhamn
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
716
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
718
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm
720
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
721
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, komposition, signerad SP, 100 x 70 cm, proveniens: inköpt på Galerie Gåsepigen Aalborg
722
Okänd dansk konstnär, olja, komposition, signerad SP, 100 x 70 cm, proveniens: inköpt på Galerie Gåsepigen Aalborg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.