Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
771
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
773
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
775
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
777
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
779
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
781
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
783
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
784
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
785
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
788
Behrend, Rudolf, olja, brygga med metande, signerad, a tergo oljeskiss, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
789
Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Typus solennitatum quibus tabulæ pacis inter regna Sueciæ et Daniæ...", ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696, synlig pappersstorlek 30 x 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
793
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
796
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
797
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
798
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
799
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
800
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
801
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
802
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
803
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 100 - 1 200 SEK
804
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
805
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
806
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
808
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
809
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
810
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
815
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
817
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.