Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
771
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
773
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
775
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
777
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
779
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
781
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pulpitel, Milos  & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
783
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
784
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
785
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Behrend, Rudolf, olja, brygga med metande, signerad, a tergo oljeskiss, 50 x 61 cm
788
Behrend, Rudolf, olja, brygga med metande, signerad, a tergo oljeskiss, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Typus solennitatum quibus tabulæ pacis inter regna Sueciæ et Daniæ...", ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696, synlig pappersstorlek 30 x 38 cm
789
Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Typus solennitatum quibus tabulæ pacis inter regna Sueciæ et Daniæ...", ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696, synlig pappersstorlek 30 x 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
793
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
796
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
797
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
798
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
799
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
800
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm
801
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, h 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
802
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
803
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
804
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
805
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
806
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
808
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
809
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
810
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
815
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
817
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.