Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
579
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
580
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
581
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
582
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, signerad, 61 x 52 cm
583
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, signerad, 61 x 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Ersari, 195 x 155 cm
584
Matta, old Ersari, 195 x 155 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rams, Dieter/George Jensen för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, reklamgravyr, höjd 9 cm
585
Rams, Dieter/George Jensen för Braun, bordständare, sterlingsilver och plast, reklamgravyr, höjd 9 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
586
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Georg Jensen, årsskedar, sterlingsilver, 6 st, längd 15 cm, 1979, -80, -84, -86, -87, -88, i originaletui, total vikt 260 gram
587
Okänd designer för Georg Jensen, årsskedar, sterlingsilver, 6 st, längd 15 cm, 1979, -80, -84, -86, -87, -88, i originaletui, total vikt 260 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
588
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
589
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
590
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
591
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
592
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
593
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
594
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
595
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brosch, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, i form av fartygsratt, ostämplad men testar på 14 karat, dia 27 mm, vikt 4,6 gram
596
Brosch, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, i form av fartygsratt, ostämplad men testar på 14 karat, dia 27 mm, vikt 4,6 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
597
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
598
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
599
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Omega Seamaster, dia 33 mm, svart läderarmband, ägargravyr daterad 1988
600
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Omega Seamaster, dia 33 mm, svart läderarmband, ägargravyr daterad 1988
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Siersbøl, Herman, egen verkstad, hänge med kedja, sterlingsilver organisk form, stämplat, h 35 mm, kedja l 60 cm
601
Siersbøl, Herman, egen verkstad, hänge med kedja, sterlingsilver organisk form, stämplat, h 35 mm, kedja l 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Georg, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, modellnummer 224A, dekor av växter, stämplad, l 32 mm
602
Jensen, Georg, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, modellnummer 224A, dekor av växter, stämplad, l 32 mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
603
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
604
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
605
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografi, "Komedianterna", signerad, daterad 1955 och numrerad 30/260, synlig pappersstorlek 59 x 51 cm
606
Olson, Erik, färglitografi, "Komedianterna", signerad, daterad 1955 och numrerad 30/260, synlig pappersstorlek 59 x 51 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
607
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
608
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
609
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Kina, 90 x 60 cm
610
Matta, Kina, 90 x 60 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, Kina, 90 x 60 cm
611
Matta, Kina, 90 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, Shiraz, Gabbeh, 105 x 65 cm
612
Matta, Shiraz, Gabbeh, 105 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Turkmen (?), 155 x 95 cm
613
Matta, old/semiantik Turkmen (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?), 205 x 120 cm
614
Matta, old Ghom (?), 205 x 120 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
615
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", tryckt signatur, numrerad 100/390, synlig pappersstorlek 56 x 68 cm
616
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", tryckt signatur, numrerad 100/390, synlig pappersstorlek 56 x 68 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
617
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
618
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
619
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
620
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin,  "Hvedekorn" (Wheat) ca 33 delar
621
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin, "Hvedekorn" (Wheat) ca 33 delar
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm
622
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Filateli, 1 album, Tyskland
623
Filateli, 1 album, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cottex, taklampa, glas och metall, diameter 47 cm
624
Okänd designer för Cottex, taklampa, glas och metall, diameter 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, rölakan, dekor i grönt, 200 x 140 cm
625
Okänd designer, rölakan, dekor i grönt, 200 x 140 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, laminerad metall med vit, lammskinnsimiterande klädsel, modern tillverkning
626
Okänd designer, fåtölj, laminerad metall med vit, lammskinnsimiterande klädsel, modern tillverkning
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.