Okänd designer för CLC Alcobca, Portugal, skulptur, glaserat flintgods, tigerunge, polykrom underglasydekor, höjd 28 cm, öra med nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, karott med hänklar, glaserat stengods, Arena, design 1973, längd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa till 6 ljus, mässing och prismor, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 75 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kontorsljusstake, mässing, 1900-talets 2 hälft, höjd 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nyström, Jenny, gouache med täckvitt, tomtebarn med griskultingar, signerad, oval, pappersstorlek 20,5 x 14 cm
Slutpris26 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Högsell, Birgitta, olja, stilleben, signerad och daterad -84, 55 x 76 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skovgaard, Peter, färglito, komposition, signerad och numrerad 48/250, synlig pappersstorlek 52 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, motiv från Christianshavn, signerad J Juel-Nielsen (?), 76 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar, 6 st, silver, Olga, stämplade GAB, total vikt 165 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 6 st, sterlingsilver, Skottland, 1800-talets 1 hälft, Olga, oidentifierad adlig crest, stämplade JW Edinburgh 1846, total vikt 185 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holst, Linus för Markströms, fiskbestick, 4 + 4 st, silver, Disa, design 1930-tal, total vikt 360 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sybord, svarvat och bonat trä, palisander och masurbjörk, nyrokoko, 1800-talets mitt. rikt dekorerad stam, låda i sarg, 4 ben, längd 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, 95 x 65 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hanspers, Olle, torrnål, landskap, signerad och numrerad 18/45, synlig pappersstorlek 16 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jákupsson, Bárður, färglito, komposition, signerad, daterad -18 och numrerad 35/135, synlig pappersstorlek 39 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wallinder, Carola, blandteknik, "Komposition", signerad och daterad 1964, 17 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Arne, Gustav, färglito, nattbild, signerad och numrerad 137/350, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par , förgylld metall och serpentinsten med prismor, oscarianska, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, etikett från Galleri Martin Sommerfeld, 290 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 190 x 135 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, 1900-talets 2 hälft, diameter 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, 1900-talets 2 hälft, diameter 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lübbers, Holger, olja, segelbåt med Unionsflagg, signerad27 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vril på fot, h 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar 2 st, , "Rörås", otydligt signerade även a tergo, 22 x 27 respektive 27 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Balle, Mogens, färglito, komposition med kvinna och uggla, signerad EA, synlig pappersstorlek 28 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kexburk, bemålat glas och nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av styvmorsviol, diameter 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, art-déco, 1920-tal, total höjd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, lackarbete, Japan Meiji, 1900-talets början, inredning fr frimärken (?), längd 13 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, uppläggningssked, silver, dekor av stiliserad blomma, svenska importstämplar, l 23 cm, vikt 85 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, 9 delar, Vasa, total vikt exklusiver knivar, 140 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti skedar och gaffel, sterlingsilver, USA, 18-1900-tal, total vikt 165 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver, svensk spetsig modell
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK