Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
339
Bordsfotogenlampa, elektrifierad, mässing och glas, höjd 52 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
340
Wickelgren, Jan för Aneta, taklampa, mässing med gul glasmassa, 1970-tal, diameter 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
341
Gräddkanna, silver, renässansstil, Gebrüder Dingeldein, Hanau sekelskiftet 1900, h 8 cm, vikt 90 gram
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 - 600 SEK
342
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
343
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
344
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
345
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
346
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
347
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
348
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
349
Samlarmedaljer, 15 st i plastkassetter, Sveriges Regenter, total vikt cirka 400 gram, medföljer etui
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
350
Markelius, Sven för Bodafors, stapelstolar 15 st, björk, "Orkesterstolar", modellen formgiven 1932 för Helsingborgs Konserthus, normalt bruksslitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
351
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
352
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
353
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
354
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
355
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
356
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
357
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
358
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
359
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
360
Medaljer, 6 st, sterlingsilver, total vikt cirka 120 gram, Franklin Mint Förstdagsbrev
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
361
Parti mynt, total silvervikt 140 gram 400/1000 silver, medföljer 3 mynt antagligen sterlingsilver
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
362
Fläktblad från Volvo RM8-reaktionsmotor, tidigare suttit i ett SAAB 37 Viggen-plan, total höjd 30 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
363
Luftgevär, Gamo-68, kaliber 4,5 mm, tot längd 97 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
364
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
365
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
366
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
367
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
368
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått och gult underfång, signerad, längd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
369
Procopé, Ulla för Arabia, ljusstakar, 1 par, porslin, "Valencia", signerade, diameter 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
370
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
371
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, stengods, dekor i blå reliefglasyr, signerad med Studiohanden, dia 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
372
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, stengods, dekor i oxblodsfärgad reliefglasyr, signerad med Studiohanden, dia 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
373
Stålhane, Carl Harry, skålfat, signerad, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
374
5 delar stengods, Stålhane, Nylund, Friberg mm, höjd 4-17 cm, delvis 2 sortering
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
375
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
376
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
377
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
378
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
379
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
380
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
381
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
382
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i blått överfång, spår av etikett, h 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
383
Jenkins, Douglas % Schrotter, Rudolf för Josef Inwald, skål, glas, så kallat Barolac, art-déco, omkring 1935, dekor av guldfiskar, h 20 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
384
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
385
Parti kameror, Nikon, delvis ej kompletta
Slutpris1 900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
386
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.