Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
483
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, stämpelsignerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
484
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
485
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
486
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
487
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
488
Parti skedar mm, silver, 18-1900-tal, total vikt exklusive knivar 395 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
489
Bordsskedar 20 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 18 cm, total vikt 835 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
490
Theskedar 11 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm, total vikt 165 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
491
Matbesticksuppsättning, 20 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matknivar, 6 -gafflar samt 8 -skedar, l 19,5 - 22 cm, total vikt exklusive knivar 750 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
492
Matbesticksuppsättning, 33 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 bords-knivar och 6 -gafflar, 8 dessertgafflar samt 1 -kniv och 6 smörknivar, total vikt exklusive knivar 465 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
493
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
494
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
495
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
496
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
497
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
498
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
499
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, etikettmärkt, h 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
500
Bjerke-Petersen, Vilhelm, antagligen för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, polykrom, geometrisk dekor, signerad och daterad -53, h 37 cm, fotnagg
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
501
4 delar grafik, Ljungberg samt Persson, varierande storlekar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
502
Olson, Axel, färglito, "Morgon vid havet", signerad och numrerad 56/125, synlig pappersstorlek 23 x 44 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
503
Weinberg, Gull för Rörstrand, vas, stengods, relief i blå underglasyrdekor, signerad, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
504
Gellerstedt, Staffan för Pukeberg tillskriven, ljusstake, sandsgjutet glas, dekor i blått, etikettsignerad, h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
506
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
507
Okänd konstnär, byst, bronserad metall, Kristian X av Danmark, sign Leif ... och daterad 40, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
508
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
509
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
510
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
511
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
512
Reseur, metall och glas, Junghans, sekelskiftet 1900, total h 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
514
5 delar äldre diverse; så kallade Brudkroneglas, karaff, vinglas samt ask, sködpadd, skador, karaff h 18 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
515
Lynd, Jackie för Boda, julservis, 20 delar, porslin; 6 vardera av mat- och djupas tallrikar samt 6 assietter och 2 skålar
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
516
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
517
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
518
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
519
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
520
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
521
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
522
Dryckeshorn, 1 par, kohorn med mässingsmontage, 1800-talets mitt, l 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
523
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, päronformad med graverad akantusdekor, stämplad Frans Holm Vadstena 1874, h vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
524
The/kaffeskedar, 17 st, silver, svensk rund modell, något olika modeller, total vikt 250 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
525
George Jackson & David Fullerton för Selfridges & Co, skål, sterlingsilver, godronnerad och delvis genombruten dekor, stämplad London 1908, l 16 cm, vikt 1905 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
526
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
527
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
528
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
529
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
530
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.