Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Parti prismor
627
Parti prismor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, okänd designer, rölakan, dekor i rosa, Olampia, 240 x 170 cm
628
Matta, okänd designer, rölakan, dekor i rosa, Olampia, 240 x 170 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
629
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
630
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, "Solig sommardag, Smögen", signerad, 73 x 50 cm
631
Jerken, Erik, olja, "Solig sommardag, Smögen", signerad, 73 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti måleri och grafik; Carlsson, Hållqvist-Formgren mm
632
Parti måleri och grafik; Carlsson, Hållqvist-Formgren mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reuterswärd, Carl Fredrik, färgoffset, "No, Nein, Njet", utförd till Nordiska Fredsrörelsens säkerhets-och nedrustningskonferens i Stockholm 1983, ed Carlsson & Browman, Stockholm 1983, 65 x 50 cm
633
Reuterswärd, Carl Fredrik, färgoffset, "No, Nein, Njet", utförd till Nordiska Fredsrörelsens säkerhets-och nedrustningskonferens i Stockholm 1983, ed Carlsson & Browman, Stockholm 1983, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
634
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
635
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
636
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Network", design 1978, signerad, h 23 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
637
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti nysilver
638
Stort parti nysilver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mandolin, längd 62 cm
639
Mandolin, längd 62 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
640
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
641
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
642
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, porträtt av Grevinnan Märta Beata Cedercreutz, née Posse, efter original från 1720-30-tal, 81 x 60 cm, smärre färgbortfall
643
Okänd konstnär, olja, porträtt av Grevinnan Märta Beata Cedercreutz, née Posse, efter original från 1720-30-tal, 81 x 60 cm, smärre färgbortfall
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
644
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm
645
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
646
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
647
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
648
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, halskrage med hänge, sterligngsilver, dekor i lejongul emalj, signerad, hänge l 6,5 cm, i originaletui
649
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, halskrage med hänge, sterligngsilver, dekor i lejongul emalj, signerad, hänge l 6,5 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier, silver mm
650
Stort parti smycken och bijouterier, silver mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
652
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, pastell?, pelare, signerad och daterad 90, synlig pappersstorlek 69,5 x 50,5 cm
653
Frisk, Thomas, pastell?, pelare, signerad och daterad 90, synlig pappersstorlek 69,5 x 50,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
654
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
655
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
656
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
657
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
658
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Vinterhav",  51 x 57 cm
659
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Vinterhav", 51 x 57 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
660
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Tro, hopp och kärlek", modellnummer 108, stämplad, h 30 mm, ägargravyr
661
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Tro, hopp och kärlek", modellnummer 108, stämplad, h 30 mm, ägargravyr
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oidentifierad mästare, stämplad Moskva 1883, l 17,5, vikt 60 gram
662
Sked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oidentifierad mästare, stämplad Moskva 1883, l 17,5, vikt 60 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
663
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Collier, odlade, barocka pärlor med lås i 14 karat rödguld, l 42 cm, i originaletui från devantier, Copenhagen
664
Collier, odlade, barocka pärlor med lås i 14 karat rödguld, l 42 cm, i originaletui från devantier, Copenhagen
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
665
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
666
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Litografi, handkolorerad, "Tableau de l'Armée Suèdoise",  ur Ludwig von Kleists "Tableau des Armees de l"Europe" cirka 1845, synlig pappersstorlek 62 x 74 cm
667
Litografi, handkolorerad, "Tableau de l'Armée Suèdoise", ur Ludwig von Kleists "Tableau des Armees de l"Europe" cirka 1845, synlig pappersstorlek 62 x 74 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm
668
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
669
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
670
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collier, odlade, barocka pärlor med lås i 14 karat rödguld, l 42 cm, i originaletui från devantier, Copenhagen
671
Collier, odlade, barocka pärlor med lås i 14 karat rödguld, l 42 cm, i originaletui från devantier, Copenhagen
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Reseikon, emalj på koppar, monterad på präglat läder, Grekland, 1800-tal, Veronikas svetteduk, dekor av flankerande serafer, h 11 cm, skador
672
Reseikon, emalj på koppar, monterad på präglat läder, Grekland, 1800-tal, Veronikas svetteduk, dekor av flankerande serafer, h 11 cm, skador
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
673
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
674
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.