Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, trumpetformad med graverad blomdekor, stämplad Lars Biugg Jönköping 1798, h 7,5 cm, vikt 35 gram, kantbucklor
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist, otydligt signerad, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 205 x 65 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 185 x 65 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 200 x 140 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK