Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
147
McCartney, Stella, handväska samt porte-monnaie, grått läder och metall, plakettsignerad samt märkt Made in Italy, kvitto medföljer, längd 44 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
148
Elmotor/generator, sekelskiftet 1900, 10 - 60 W, F Gottleb Hansen Köpenhamn, h 10 cm, ej komplett
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
149
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
150
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
151
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan", originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, signerad och dat 1949, h inklusive platta 41 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
152
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
153
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
154
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
155
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
156
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
157
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
158
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, inköpt på Severins Möbler, h 89 cm, smärre märke i sits
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
159
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
160
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
161
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
162
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
163
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
164
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
165
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 360 SEK
166
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1968, h 135 cm, smärre bucklor
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
167
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
168
Stort parti bestick, nysilver med pärlemorskaft, 18-1900-tal, olika modeller
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
169
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
170
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, vilande lejon, signerad NS, 53 x 79 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
171
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
172
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
173
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
174
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
175
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
176
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
177
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
178
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
179
Matta, old Bidjar galleri, 250 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
180
Matta, old Bidjar galleri, 215 x 75 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
181
Kaffeskedar, 12 st, silver, svenska importstämplar, total vikt 105 gram, i etui
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
182
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Waldeck, ed Homanns efterträdare Nürnberg 1733, synlig pappersstorlek 56 x 48 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
183
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
184
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
185
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
186
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
187
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med stavkedja, sterlingsilver, "Hydra", stämplat Helsingfors 1980, h 3 cm, total vikt 11 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
188
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
189
Docka, bisquit, så kallad Googly Doll, Tyskland, 1900-talets början, original klädsel, h 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
190
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
191
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
192
Parti silvermynt, Sverige, enstaka mynt möjligtvis ej silver, total vikt 1550 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
193
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
194
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.