Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
819
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
820
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dahlbergh, Eric, kopparstick, handkolorerat "...Urbis Haffniae Daniae Regnum", (Staden Köpenhamn i Danmark) 1659, ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696,
821
Dahlbergh, Eric, kopparstick, handkolorerat "...Urbis Haffniae Daniae Regnum", (Staden Köpenhamn i Danmark) 1659, ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
822
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
823
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
824
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
825
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
826
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
827
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
829
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
830
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansen, Einar för Söholm, terrin med hänklar och lock, delvis blåglaserat stengods, ur EJ64-serien, design 1964, diameter 23 cm
831
Johansen, Einar för Söholm, terrin med hänklar och lock, delvis blåglaserat stengods, ur EJ64-serien, design 1964, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvarmatur, up-light, h 185 cm
832
Okänd designer, golvarmatur, up-light, h 185 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, 15 st, Pierre Balmain, Hema, Ole Mathiesen, Omega mm, bruksslitage
833
Parti armbandsur, 15 st, Pierre Balmain, Hema, Ole Mathiesen, Omega mm, bruksslitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
834
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
835
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
836
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
837
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
838
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
839
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
840
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
841
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
842
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
843
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
844
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
845
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
846
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
847
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
848
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
849
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
850
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
851
Okänd designer, skål, porslin, sekelskiftet 1900, dekor av sittande grisar på potta, polykrom bemålningm höjd 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
852
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
853
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
855
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
856
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
857
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
Avslutad
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
858
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak,  modell 145 K, höjd 105 cm
859
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
860
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
861
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
862
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
863
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
864
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
865
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
866
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
867
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.