Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Söholm, golvvas, rinneglaserat stengods, inpressad signatur, h 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Gunnar, olja, komposition, signerad, 63 x 93 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Krüger, Ann-lis, skulptur, textil på träsockel, stående man, signerad och daterad 2008, höjd 46 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Porcelain de Paris, Frankrike 1900-talets 1 hälft, lockurna, porslin med mässingsknopp, dekor av blommor, lock med avslutande pinjekotte, signerad, höjd 48 cm, obetydlig nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, "Sjögräs", dekor i grönt underfång, etikettmärkt, signerad och numrerad 1717 (1963), höjd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, mjukporslin, nyrokoko, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor och fåglar, höjd 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, höjd 24 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,  från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skjortknappar, 1 par 18 karat rödguld, stämplade Ceson Göteborg, total vikt 2,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, 2 x 2 cm, förgylld länk
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Chagall, Marc, poster, litograferad, Cheval, synlig pappersstorlek 68 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Weberg, Willie, olja, blomsterstilleben, signerad, 54 x 65 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, landskap, otydligt signerad C O Adams (?), 51 x 61 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Green, Kulo, olja , komposition, signerad, 36 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, litografier, 2 st, signerade och numrerade 172/200 resp 118/200, synliga pappersstorlekar 29 x 23 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, nysilver, Baltiska Utställningen 1914, dekor av storkar efter design av Ernst Norlind, stämplad C G Hallberg, h 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Espressokoppar, 3 st, porslin med silvermontage, -fat och skedar, Brasilien, 1900-tal, total silvervikt 300
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ämbetsmannavärja i balja, 18-1900-tal, svärtad läderbalja med dubbla, förgyllda beslag, förgyllt fäste med Stora Riksvapnet, kavelplattor i elfen(?)ben,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Panini, Giovanni Paolo, hans art, tuschlavering, klassicerande ruinlandskap med personer, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bok, "Utdrag ur den af A W Stjernstedt och C A Klingspor utgifna Sveriges Ridderskaps och Adels Vapenbok" 230 vapen i guld och färgtryck (färglitograferade),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elgrill, Power XL, PG-1500, förefaller oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Sabel med balja, M/1867-1893, för manskap vid Kavalleri och Trängtrupper, total l 110 cm, ej nummeridentisk
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i mässingsbalja, antagligen M/1815 för officerare vid  Livregementes Husarkår (K3), total l 106 cm, bruksslitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Värja i balja, sannolikt så kallad värja ca 1770, för officer vid Kavalleriet, tveeggad klinga med graverad och förgylld dekor av Lilla Riksvapnet och troféer, total l 101 cm,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pallasch i balja, M/1899 (kort modell) för officer vid infanteriet, tveeggad klinga med etsad och fögylld dekor samt text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, rak, damaskerad klinga, fästet med portugisisk örlogsman, balja i hardwood och försilvrad metall, l 55 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 1900-tal, vågig, damaskerad klinga, fästeti skuren hardwood, balja i trä, l 53 cm, balja limmad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, Malaysia, 1900-tal, fäste och balja i försilvrad metall, total l 70 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hjelm, Fanny, olja, tulpaner, signerad, 30 x 21 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK