Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Bargue, Charles efter Toulmouche, Auguste, sepialitografi, mor och barn, 1800-tal, synlig pappersstorlek 56 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Basler, Marcel, olja, kvinnoporträtt, signerad, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, pall, fur, l 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ordensminiatyr, förgyllt silver och emalj, riddaretecken av Kungliga Svärdsorden, h exklusive band 30 mm, proveniens: 1927 tilldelad överstelöjtnant Jens Henrik August Malling, obetydliga emaljdef
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, halstecken för Kommendör av Kungliga Nordstjärneorden, h cirka 8 cm. proveniens: ambassadör Jens Malling
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratisk med dekor i famille-rose-färger, botten med Kangxis (1662-1722) fyrakaraktärsmärke i blått underfång, h 25 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och patinerad koppar, empirestil, Otto Meyer, Stockholm 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, empire, 1800-talets 1 hälft, h 24 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
de Franoz, Francois-Charles, brevpress/relief, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, dekor av Napoleon I, gjuten signatur, 8 x 8 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skålfat, fajans, Wien, 1700-tal, musselskalformat, dekor av Saxiska blommor, längd 20 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kopp med underfat, porslin, så kallad trembleuse, Wien, omkring 1780, polykrom blomdekor, fat dia 12,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, porslin, KPM Berlin, 17-1800-tal, ängel, polykrom bemålning, h 85 mm, flaskhals och 1 vinge saknas
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskrin, porslin, Königliches Porzellan-Fabrik Meissen omkring 1722-23, sockerskrin, avlångt oktogonal form, polykrom och förgylld dekor av ryttare mm, blå underglasyr KPF, l 11 cm, smärre skador
Slutpris70 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Lockskål, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period 1759-62, dekor av polykroma, naturalistiska grenar och blommor, dia 19 cm, lock med lagat nagg, skål med omfattande lagningar
Slutpris9 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kändler, Johann Joakim för Meissen, omkring 1740, skålfat, lövformat med polykrom så kallad Kakiemondekor av "Vinterns Tre Vänner "Tall, bambu och plommon", blå underglasyrsvärd,l 24 cm, emaljsläpp
Slutpris19 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Ruffony, Oscar, skulptur, patinerad och förgylld brons, sekelskiftet 1900,  Napoleon I, gjuten signatur, h 14 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Kasiulis, Vytautas, färgträsnitt, musikanter, signerad, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1920-30-tal, olja, stadslandskap i vinter, signerad Meisner (?), 100 x 78 cm, duklagning
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, färgetsning, 'Leonardo da Vinci', signerad, numrerad 10/75 och daterad 1975, 73 x 57 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Adelsköld, Claes, tillskriven, olja, hus i landskap, 39 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK