Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Staffli, bonat trä, höjd 206 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, old Kirman, 215 x 135 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, stiliserad blomdekor,  tughra för Abd' El Hamid II, h 9 cm, vikt 75 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, komposition, otydligt signerad, 50 x 65 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Orrefors, karaff, glas, höjd inkl propp 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Såssnäckor, 1 par, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, stämplade Tane (?), l 15 cm, vikt 445 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Timglas, 18-1900-tal, bonat trä, höjd 21cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong 1736-95, polykrom underglasyrdekor, dia 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bläckhorn, glas, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, höjd 12cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vinkylare med hänklar, metall, empirestil, 1900-talets 2 hälft, l 44cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kaffe- och matservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Møller, Jørgen  för Georg Jensen/Royal Copenhagen, flasköppnare, rostfritt stål, elefant, design 1987, höjd 4,5cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stop, tenn, koniskt med skrodad blomdekor, stämplad Johan Zackarias Holmberg Borås 1813, h 21 cm, någon buckla
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 35cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 33 cm, smärre lagning
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lidegren, A, sekelskiftet 1900, fartyg i Suezkanalen, signerad, 33 x 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilson, Severin, olja, mor och barn vid halländsk stuga, signerad, 32 x 23 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Noteringsstift, (delvis ?) 18 karat rödguld, 1800-tal, vikt 1,7 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Hamadan, 150 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä med bronsbeslag, provinsarbete i empire, 1800-talets mitt, h 55 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bennet, Carl Stephan (efter honom?), olja, Revy på Ladugårdsgärdet vid Tsar Nikolaus I:s besök (1838), 33 x 40 cm, a tergo äldre etikett
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wouwerman, Philips, hans art, olja 1800-tal, bataljscen, 41 x 52 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Phenix, 1900-talets 1 hälft, dia 3,5 cm, medföljer kedja i förgylld metall
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK