Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Persisk, 200 x 95 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersen, Anton P, oljemålning, landskap, signerad och daterad 1946, 73 x 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, handdukshängare, förgylld mässing, h 102 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar  med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857,  även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Salsskåp, valnöt med brännförgyllda beslag, sen rokoko, Mästerstycke av Carl Gustaf Widbom, mästare i Stockholm 1777-84 , underdel med 2 lådor och parkopplade framben,
Slutpris80 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Sabel med balja, för kavalleriofficer, Tyskland, 1800-talets början, delvis blånerad, enkeleggad klinga med förgylld dekor av troféer samt signatur Schimmelbusch U Sohn, Solingen, total l 98 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av flodlandskap, ovala, l cirka 37 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kaminur med slag, mahogny med brännförgyllda bronsbeslag, högklassigt arbete i empire, omkring 1810, dekor av torchérer, Medusahuvud mm, krön med sittande Merkurius, h 100 (!) cm,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Vinkopp med underfat, porslin, Kina, Kangxistil, blå underglasyr med dekor av kvinnor, barn mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, dia 6,5 respektive 9,5 cm, fat med hårspricka
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av klippa, växter mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, h 13 cm, skador
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, trumpetformade, dekor av blommor i underglasyrblått, järnoxidrött och guld, h 19cm, 1 med nagg och hårsprickor
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h  7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, George III-stil, i form av kolonn med korintiskt kapitäl på kvadratisk fot, stämplade London 1900, h 25 cm, ägargravyr, fyllda
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dockhus, Lundby, med div möbler, längd 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för AGA, radio, teak, typ 3655, längd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, 1900-talets mitt, solformad, dia 82cm, smärre lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, 1940-tal, rutmönstrad dekor, l 7,5 cm, ostämplad, vikt 110 gram, invändig gåvogravyr
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuret, förgyllt  och bemålat trä, 17-1800-tal, ängel, höjd 19 cm, skador
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelsekar (?) samt behållare, 2 st, silver, orientaliska arbeten, h 6 - 10 cm, total vikt 290 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, porslin, Kina, möjligen Guanxu 1875-1908, dekor av Shou-tecken, invändig dekor av fisk och växtlighet, dia 21 cm, hårspricka, nagg
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skulpturer, 1 par, porslin, Kina 1900-tal, stående par, polykrom glasyr, höjd 42cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jaktkanna samt 2 bägare, slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900, slipad jaktdekor, kannans höjd 43 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK